Martin Fuksa. Na kánoi si dojel už pro několik titulů mistra světa

Dlouhá historie a cenné kovy z mistrovství světa i olympijských her – rychlostní kanoistika není v tuzemsku žádnou sportovní Popelkou. Na olympijských hrách v Berlíně 1936 uspěly posádky Brzák-Syrovátka a Mottl-Škrdlant, na první poválečné olympiádě v Londýně 1948 získal zlato Josef Holeček. Z novějších úspěchů jmenujme vítězství Martina Doktora v Atlantě 1996.

Martin Fuksa, jeden z našich nejúspěšnějších rychlostních kanoistů současnosti, se se slavnými předchůdci může směle měřit. Na svém kontě má několik titulů mistra světa a mistra Evropy, většinu cenných kovů přivezl ze své oblíbené trati 500 m. Na olympijský úspěch ještě čeká, v Riu a Tokiu skončil nejlépe vždy pátý.

Životopis Martina Fuksy? Kanoistou se snad už narodil

Martin Fuksa se narodil 30. dubna 1993 v Nymburce v rodině legendy české rychlostní kanoistiky – jeho otcem je Petr Fuksa, olympionik, mistr světa a Evropy. Petr Fuksa svého syna i trénuje, do týmu patří i další z Fuksů – Martinův bratr Petr mladší. Za zmínku jistě stojí i fakt, že do rodiny patří i další veleúspěšný závodník a trenér – dědeček Josef Fuksa.

V mládí se Martin Fuksa vyučil v oboru kuchař-číšník v rodném Nymburce, pak už ale jeho životní dráha nabral jasný směr – voda a rychlostní kanoistika dostaly přednost před vším ostatním.

Úspěchy začal Martin Fuksa sbírat už v mládežnických a juniorských kategoriích, mezi dospělými se poprvé prosadil v roce 2012 na mistrovství Evropy v Záhřebu. Tady získal stříbro na trati 500 m. O rok později pak na evropském šampionátu poprvé zvítězil. A to hned na dvou distancích – v závodech na 500 a 1 000 metrů.

Na světovém šampionátu se Martin Fuksa poprvé vyhrál (na trati 500 m) v Miláně, o dva roky později úspěch zopakoval na domácím kanále v Račicích. Z olympijských her má Martin zatím dvě pátá místa.

Martin Fuksa je ženatý, manželka se jmenuje Anna.