Ivan Roubal. Temný příběh sériového vraha

Do české kriminální historie se zapsal jako jeden z nebestiálnějších sériových vrahů. Jeho životní cesta od pomocného strojvedoucího až k chovateli slepic a prasat hospodařícímu na osamělém statku Pohádka na Šumavě, kde měl dokonce právě prasata krmit ostatky některých svých obětí, vedla před soud, který jej za pět prokázaných a mimořádně trýznivých vražd odsoudil k nejvyššímu možnému trestu – na doživotí.

Životopis Ivana Roubala? Z absolventa střední zemědělské školy sériovým vrahem

Sériový vrah Ivan Roubal se narodil 12. května roku 1951 a dlouho nic nenasvědčovalo, že se zapíše do historie tím nejhorším možným způsobem. Vystudoval zemědělskou školu (maturoval v roce 1970), poté pracoval v mnoha různých povoláních. Byl průvodčím, pomocným strojvůdcem, pracoval jako dřevorubec i zootechnik, což koneckonců vystudoval. V roce 1973 se oženil, o rok později se mu narodil syn.

Normální život, řeklo by se. Jenže už na konci osmdesátých let 20. století se začal Ivan Roubal měnit. Přiklonil se k víře Svědků Jehovových, ovládla jej mystika… a začal ze zištných důvodů vraždit.

Roubalova série zločinů začala v roce 1992, když zmizel taxikář Vladimír Strnad. Jeho tělo bylo později nalezeno v septiku u Zákup, v pokročilém stádiu rozkladu. Roubal začal používat Strnadova auta a dokonce se pokusil prodat jeho dům.

Další obětí se stal Josef Suchánek, se kterým se Roubal seznámil přes inzerát. Po vraždě byl jeho byt vykraden a tělo nalezeno v Horusickém rybníku poblíž Veselí nad Lužnicí. Další oběť, Václav Dlouhý, byla nalezena v Praze, svázaná do kozelce a uškrcená.

Svoje poslední vraždy spáchal Ivan Roubal 8. března 1994, kdy svázal do kozelce tři oběti v pražské autopůjčovně ZAPAP. Dva muži se uškrtili vlastní vahou, jeden přežil a později i svědčil.

K zatčení Ivana Roubala došlo 30. března 1994. Soudní proces s ním byl plný kontroverzí, včetně chyby soudce, která vedla k jeho dočasnému propuštění. Nakonec byl v roce 1999 odsouzen k 22 letům vězení za dvojnásobnou vraždu a o rok později byl jeho trest zvýšen na doživotí kvůli dalším třem vraždám. Ivan Roubal zemřel v roce 2015 ve věku 64 let v karvinském vězení.

Jeho případ zůstává v české kriminální historii jako příklad temného a komplexního příběhu, který stále vyvolává otázky a diskuse. Za vraždy Františka Heppnera, jeho ruské přítelkyně a Václava Horkého nicméně Roubal nikdy odsouzen nebyl.

Nikdy se totiž nenašla jejich těla, byť v případě prvních dvou obětí je pravděpodobné, že jejich ostatky skončily v trávicím traktu vietnamských prasat na Roubalově statku Pohádka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *