Romana Z., vražedkyně ze Širokého Dolu, čtvrtou českou doživotní vězenkyní

Je to téma hodně smutné. Matka, která zavraždí svoje čtyři malé (rozuměj bezbranné) děti. Je snadné sklouznout do bulvárního líčení událostí. Je těžké pochopit, jak se může podobná tragédie stát.

Vyjadřovat se k okolnostem případu? Už toho bylo napsáno dost, komerční televize budou mít večer po sedmé zpravodajské žně, zpravodajové z místa činu i místa soudního přelíčení budou s agresivní dikcí vykřikovat do světa slova o vině a trestu, kliničtí psychologové budou, rozkládaje při svých slovech rozvláčně rukama, dávaje tak svým slovům větší důraz, spekulovat o tom, zda skutečně Romana Z. trpí ztrátou paměti a nepamatuje si tedy okolnosti hrůzného činu nebo zda chce utéct před spravedlností i před svým svědomím a vymýšlí si.

Romana Z. byla za loňskou vraždu svých čtyř dětí (nejstaršímu bylo 8 let, nejmladšímu 2 měsíce)  v obci Široký Důl odsouzena na doživotí. Celou dobu vyšetřování tvrdila, že si na nic z toho, z čeho je obviněna a souzena, nepamatuje. Soud ji právě dnes, v pátek 11. května, uznal vinnou a poslal ji do vězení. Na doživotí. Romana Z. se tak stala čtvrtou ženou, odsouzenou po vzniku České republiky k doživotního pobytu za mřížemi.

Které další tři ženy byly v Česku odsouzeny na doživotí?

Jaroslava Fabiánová, která poprvé vraždila už jako šestnáctiletá, kdy dvaceti ranami kladivem brutálně ubila osmdesátiletého muže. Za tento čin si odseděla jako mladistvá čtyři a půl roku. V roce 1996 spáchala další zločin  – živila se v té době jako prostitutka-uspávačka a jeden z klientů její řádění nepřežil. Když si i druhý trest odseděla, spáchala další dvě vraždy, které ji do vězení poslaly už na doživotí. První obětí byl (opět) čtyřiaosmdesátiletý důchodce, kterého zavražila Fabiánová sekáčkem na maso, druhou pak jedenatřicetiletý náhodný milenec, jehož ubodala třiceti ranami nožem. Jaroslava Fabiánová si trest dosud odpykává.

Miroslava Kukačková. Tato vražedkyně není příliš známá. Za svůj zločin, objednala si vraždu svého německého manžela, s nímž se seznámila na inzerát, byla souzena v Německu, kde také padl doživotní trest. V roce 1998. V roce 2000 požádala Kukačková o možnost odpykat si trest v Česku. Bylo jí vyhověno. V roce 2008 osmdesátiletá Miroslava Kukačková, tehdy nejstarší česká doživotní vězenkyně, zemřela.

Třetí vražedkyní, kterou česká justice poslala na doživotí do vězení, je Dana Stodolová, která se společně se svým manželem (Jaroslav Stodola) zapsala do dějin české polistopadové kriminalistiky jako pachatelka nejrozsáhlejšího případu sériových vražd. Dagmag a Jaroslav Stodolovi dokonali osm vražd (jejich obětmi byli ve většině případů bezbranní senioři, kterým se pod různými záminkami vetřeli do bytu a které brutálně mučily, aby prozradili, kde mají uschované peníze a cennosti. O další vraždy se pokusili, celkem byli Stodolovi obviněni ze spáchání 21 trestných činů.

Dagmar Stodolová po celou dobu vyšetřování tvrdila, že se trestné činnosti účastnila jen ze strachu před manželem. Soud jí neuvěřil a v roce 2004 ji odsoudil na doživotí.

Romana Z., matka, která zavraždila své čtyři děti, je čtvrtou českou doživotní vězenkyní. Život jejím dětem ale sebedelší trest nevrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *