Josef Středula. Cesta odboráře na politickou scénu

Josef Středula? Pro toho, kdo je zrovna ve vládě, je mužem, který umí být v požadavcích odborů velmi neústupný a svojí výřečností dokáže na svoji stranu přetáhnout i hlas veřejnosti. Koneckonců, jako dělník po střední strojnické škole začínal na údržbě válcovací trati ve Vítkovických železárnách i on.Jak se dostal na nejvyšší posty v odborářské hierarchii?

Životopis Josefa Středuly? Odbory jako životní poslání

Josef Středula, rodák ze severní Moravy, se narodil 12. listopadu 1967 v Opavě v rodině zahradníka a je významnou postavou v českém odborovém hnutí a politice. Jeho kariéra odborářských funkcích začala v Odborovém svazu KOVO, kde působil jako předseda od roku 2005 do roku 2014.

Poté se stal předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Od roku 2019 je Josef Středula místopředsedou Evropské odborové konfederace.

Jeho odborářská kariéra začala prakticky ihned pro Sametové revoluci v roce 1989. Aktivně se podílel na proměně komunistického Revolučního odborového hnutí (ROH) ve standardní odbory, v letech 1990–1993 byl místopředsedou základní organizace Odborového svazu KOVO Vítkovice. Pak už jeho odborářská kariéra už jen stoupala, viz druhý odstavec.

V roce 2023 se Středula rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky. Jeho kandidatura byla podpořena ČSSD a dalšími levicovými stranami a odborovými skupinami. Nakonec se Josef Středula rozhodl z prezidentských voleb odstoupit a podpořil kandidaturu Danuše Nerudové.

Ani jeho podpora nicméně političku na Pražský hrad nedostala – prezidentem byl nakonec ve druhém kole, v němž se utkali Petr Pavel a Andrej Babiš, zvolen v přímé volbě první jmenovaný.

Osobní život? Josef Středula je potřetí ženatý. Jeho poslední manželka je podplukovnicí u Hasičského sboru České republiky. Manželé spolu vychovávají sedmiletého syna (údaj pro rok 2023).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *