Ivana Uhlířová. Herečka se dvěma Radoky

Prvního dostala v roce 2006 jako divadelní Talent roku. Podruhé byla ověnčena Cenou Alfréda Radoka v roce 2010 za ženský herecký výkon v hlavní roli, a to výkon v roli Alžběty v inscenaci Ö. von Horvátha Víra, láska, naděje. V divadle toho herečka a režisérka Ivana Uhlířová dokázala do svých třiačtyřiceti let opravdu hodně, byť pochází z neherecké rodiny a na konzervatoř šla podle vlastních slov spíše neplánovaně.

Životopis Ivany Uhlířové? Herečkou se stala tak trochu náhodou

Narodila se v Rýmařově 23. července 1980, její maminka pracovala v továrně jako vedoucí směny, otec se živil jako automechanik. Herectví potkala náhodou. Nebo ještě lépe, ono potkalo ji. Konzervatoř vystudovala v Ostravě (Janáčkova konzervatoř), po ní se vypravila do svého prvního angažmá na druhý konec republiky – do Karlových Varů. Tedy, do prvního angažmá po konzervatoři. Už během ní totiž od svých šestnácti let hrála v ostravském Divadle Petra Bezruče.

V karlovarském divadle vydržela dva roky, pak se vydala hledat svobodu, volnost a inspiraci. Pracovala jako pokojská, byla prodavačkou, uklízela v supermarketu. A to všechno skoro čtyři roky. Zlom nastal, když si zahrála s Jaroslavem Duškem v Divadle v Řeznické v nezapomenulné adaptaci Krále Ubu Alfreda Jarryho. Její talent byl nepřehlédnutelný a Ivana Uhlířová se brzy stala stálicí mnoha pražských scén.

Nejdéle, celých osm let, vydržela v Divadle Komedie. Mimochodem, Ivana Uhlířová má po babičce německou národnost, znalost němčiny jí dopomohla k u českých hereček dost nevídanému angažmá v zahraničních divadlech. Münchner Kammerspiele, Schauspielhaus Zürich, Theater Bremen – všude tady se nesmazatelně zapsala do srdcí diváků a divaček.

Ivana Uhlířová a film? Na svoji první hlavní roli zatím čeká, i v rolích vedlejších je ovšem výrazná a nepřehlédnutelná.

Osobní život herečky Ivany Uhlířové? Žije s přítelem, vychovává dceru. Ta přišla na svět v roce 2018.