Jiří Zahajský. Jedna z legend Činoherního klubu

Jiří Zahajský, český herec a dabér se narodil 19. ledna 1939 ve Mšeně u Mělníka.

Už od dětství hrál Jiří Zahajský v ochotnickém představení Sněhurka trpaslíka Šmudlu. Pod vedením režiséra Hipia hrál jako student ve velice kvalitním souboru. Ten mu zařídil zkoušky ke studiu u E. F. Buriana, když poznal Zahajského talent. Jiří Zahajský vystudoval herectví na DAMU a stal se členem Vinohradského divadla.

V roce 1965 hrál Jiří Zahajský společně s Vladimírem Menšíkem, kdy se stal členem Divadla za branou. V roce 1972 bylo divadlo administrativně zrušeno a Zahajský odešel do Činoherního klubu. Jeho kolegy tady byli například Petr Čepek, Jiřina Třebická, Josef Somr, Jiří Kodet, Josef Abrhám a Jiří Hrzán. Vedle nich se na pódiu potkával také s mnoha herečkami, za všechny jmenujme filmovou Popelku Libuši Šafránkovou.

Jiří Zahajský vytvořil ve filmu a v televizi několik rolí kriminalistů, z nichž nezapomenutelná je jeho postava komisaře Trachty z komedie Rozpuštěný a vypuštěný. Dále hrál role hajných a tatínků a to především v 80. letech (např. Létající Čestmír).

Jiří Zahajský byl 31 let životním partnerem televizní hlasatelky Kamily Moučkové. Od roku 1992 byl počtvrté ženatý, tentokrát s herečkou Janou Brejchovou, bývalou partnerkou herce Vlastimila Brodského.

Jiří Zahajský zemřel v Praze 19. července 2007 po dlouhém boji s rakovinou.