Vesna. Kdo reprezentuje Česko na Eurovizi 2023?

Eurovision Song Contest, zkráceně Eurovize. Největší evropská hudební soutěž, se divákům a posluchačům poprvé představila v roce 1956. Její význam? Pro mnohé pozdější hvězdy populární hudby mimořádný. ABBA, Celine Dion, Udo Jürgens, Toto Cutugno – ti všichni v Eurovizi zvítězili. Historicky nejúspěšnější zemí je Irsko, jehož zástupce slavil vítězství hned sedmkrát.

Česko a Velká cena Eurovize? Prvním zástupcem naší hudební scény byl v roce 1968 Karel Gott aneb Zlatý hlas z Prahy. Nezpíval nicméně za tehdejší Československo, reprezentoval Rakousko. O dvacet let později dostala nabídku reprezentovat Švýcarsko Lenka Filipová, komunistický režim jí ale nedovolil vycestovat. Nahradila ji Celine Dion, která právě na Eurovizi 1988 nastartovala svoji mimořádnou kariéru. Taky se ptáte, jestli by stejně úspěšná byla i Lenka Filipová? Možná ano, dnes už to těžko zjistíme…

Pravidelně se čeští zpěváci a zpěvačky začali soutěže Eurovision Song Contest účastnit až po roce 2007. Z deseti účastí vybojovali 4x finále, nejlépe dopadl zpěvák Mikolas Josef, který v roce 2018 skončil celkově šestý.

Jak dopadne český zástupce na Eurovision Song Contest v roce 2023?

Rozhodne se v sobotu 13. května v Londýně při finálovém večeru. Do něj se český zástupce, hudební skupina Vesna, která staví na výrazných folklórních motivech, kvalifikoval z prvního semifinále s písní, ve které zazní hned čtyři jazyky – čeština, angličtina, ukrajinština a bulharština. Název skladby? My Sister’s Crown.

Kdo tvoří skupinu Vesna? Dívčí soubor, který vznikl v roce 2017 jako projekt studentek konzervatoře, má v současné době šest členek. Hlavní tváří je zpěvačka, skladatelka a autorka textů Vesny Patricie Fuxová. Ta je i spoluautorkou soutěžní písně, jako skladatelka spolupracovala také s mnoha věhlasnými tvářemi české popmusic. Karel Gott, Václav Neckář, Lucie Bílá, Ewa Farna – to je jen několik málo z nich.

Společně s Patricií Fuxovou tvoří Vesnu houslistka a zpěvačka Bára Šůstková, ruská klávesistka a klavíristka Olesja Ochepovská, bubenice Markéta Mužátková, houslistka Tereza Čepková a bulharská houslistka Tanita Yankovová.