Ivo Šmoldas. Muž mnoha talentů

Básník, nakladatel, moderátor, scénárista, ale také svébytný filozof. Ivo Šmoldas, muž osobitých názorů a osobité dikce, je na české kulturní scéně postavou vskutku nepřehlédnutelnou. Na vlnách Českého rozhlasu jej můžete slyšet v pravidelném pořadu Lenoška Ivo Šmoldase. Spolupracuje s Českou televizí, aktuální společenská témata glosoval i pro Rádio Impuls.

Životopis Ivo Šmoldase? Vše začalo v nakladatelství Československý spisovatel

Tady Ivo Šmoldas, narozený 23. července 1955 v Prostějově, nastoupil coby redaktor po studiu češtiny a angličtiny na Karlově univerzitě v roce 1980. V Českém spisovateli (k přejmenování došlo v roce 1993) fungoval nějaký čas i na vedoucí pozici. Nakladatelské práci zůstal Ivo Šmoldas věrný i poté, co Český spisovatel v roce 1997 skončil – jeho další knižní štací bylo nakladatelství Columbus.

Ani to nebyla v oblasti vydávání knížek pro Ivo Šmoldase konečná – ve své době spoluzaložil nakladatelství Apsida, které v letech 2001-2002 vydalo několik knih světové i tuzemské prózy.

Ivo Šmoldas dnes? Na volné noze působí už dvacet let

Známý je především z rozhlasu a televize, kde je nepřehlédnutelný pro svůj nenapodobitelný hlasový projev a osobitý smysl pro humor. Aktivní je i na poli literárním, je autorem dvou knih nazvaných Co vy na to, pane Šmoldas 1 a Co vy na to, pane Šmoldas 2.

Na televizních obrazovkách Ivo Šmoldas poprvé výrazněji zazářil v zábavné „plkshow“ Dementi (2004), ještě předtím pravidelně vystupoval v soutěžním pořadu České televize To je ta čeština (2001).

Ivo Šmoldas si zahrál také v několika televizních filmech a seriálech, namátkou jmenujme několik z nich – Trapasy, Ohnivý kuře, Četnické humoresky či Sestřičky Modrý kód.

Ivo Šmoldas je ženatý, s manželkou Danou mají syna Libora, který patří k předním českým jazzovým hudebníkům. V roce 2021 podstoupil Ivo Šmoldas náročnou operaci, při které mu byla transplantována ledvina.