Robert Wadlow. Nejvyšší člověk světa

Ve své době patřil k nejpopulárnějším lidem ve Spojených státech, pro jeho holubičí a nekonfliktní povahu mu říkali „něžný obr“, známý byl také jako „Obr z Altonu“ nebo „gigant z Illinois“. Když v roce 1940 ve věku pouhých 22 let zemřel, měřil neuvěřitelných 272 cm.

Životopis Roberta Wadlowa? Nekontrolovatelně růst začal ve třech letech

Do té doby se Robert Wadlow od svých vrstevníků prakticky nijak nelišil. Narodil se v Altonu v Illinois (odtud také výše zmíněné přezdívky) nedaleko St. Louis 22. února 1918. Byl nejstarší z pěti dětí, při narození měřil zcela běžných 51 centimetrů, vážil 3,8 kg.

Porucha produkce růstového hormonu (HGH), v jeho případě nadměrná tvorba, zapříčinila, že už ve třech letech dorostl výšky 150 cm. V deseti měl dva metry, jako sedmnáctiletý měřil přes 2,5 metru. Jako jednadvacetiletý pak přerostl Johna William „Bud“ Rogana, který byl s 267 cm nejvyšším člověk světa před ním. Vědci předpokládají, že by Robert Wadlow, nebýt jeho předčasného úmrtí, rostl i dál – výška 272 cm by patrně nebyla konečnou.

Člověk si jen těžko dokáže představit, jak těžký musel být život, pokud se člověk prakticky nevešel do místnosti s běžnou výškou stropu. Tak třeba drtivá většina současných panelových domů má stropy ve výšce 2,5 metru. Robert Wadlow tuto výšku o 22 centimetrů převyšoval. Při své výšce vážil 200 kg.

Velkým problémem muselo být oblékání, boty, běžná konfekce byla pro Roberta Waldowa tabu. Pro zajímavost – velikost bot v jeho rozměrech neexistovala, jeho chodidlo měřilo na délku bez tří centimetrů půl metru.

Smrt si pro Roberta Wadlowa přišla náhodou…

Tabu jistě byl pro historicky nejvyššího člověka světa všechen běžný život jako takový. Přesto přijímal svoji nadměrnost s nadhledem a humorem. Alespoň navenek tedy. Rád fotografoval, v roce 1936 se vydal na turné s cirkusem Ringling Brothers, po střední škole chtěl studovat práva… výška ho ale omezovala stále víc a víc. Při chůzi musel nosit speciální ortézy, invalidní vozík ale na rozdíl od podobně postižených nikdy nepotřeboval.

Neměl na to možná ani dostatek času, v pouhých dvaadvaceti letech Robert Wadlow totiž zemřel, když podlehl následkům infekce, která se v jeho těle rozšířila z puchýře na noze, způsobeného vadnou ortézou.

Stalo se tak 15. července 1940, Robert Wadlow zemřel tak, jak žil – pokojně ve spánku. Pohřben je Robert Wadlow v Altonu na Oakwood Cemetery. Jeho rakev měla přes tři metry na délku, vážila 450 kg a neslo ji 12 nosičů, které jistilo dalších 8 asistentů.

V rodném Altonu na něj nikdy nezapomněli – slavný rodák tu má od roku 1985 bronzovou sochu. V životní velikosti, samozřejmě.