Jak opravdu zemřel Jurij Gagarin? Pravda a fikce

12. duben bude už navždy spojen s událostí, která změnila svět jako málokterá událost jiná – do vesmíru se poprvé podíval člověk, ruský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin.  Den jeho startu se slaví jako Den kosmonautiky.

Poyekhali! Slovo, které se ozvalo z úst Jurije Gagarina 12. dubna 1961 v devět hodin a sedm minut, znamenalo začátek dobývání vesmíru primátem, který se kdysi v Africe postavil z mnoha ne úplně jasných důvodů na dvě nohy… ano, dneska je to rovných 61 let, co se z kosmodromu Bajkonur vydal první člověk mrknout na matičku Zemi z úplně jiné perspektivy.

Gagarin strávil ve vesmíru 108 minut a jediné, co se úplně nepovedlo, bylo přistání – sestupový modul se dlouho nedařilo oddělit od servisního, trajektorie sestupu se tak trochu odklonila od plánu, Gagarin měl při vstupu do atmosféry namále.

Nakonec vše dopadlo dobře, kabely, které držely moduly pohromadě, se přepálily a brzdná dráha, která začala nad Angolou (8000 km od místa dopadu) byla u konce. Pak Gagarin odšpuntoval víko, katapultoval se (ve výšce 7 kilometrů) a přistál v 10:55 na padáku kousek od Volhy, aby se brzy nato stal Hrdinou Sovětského svazu…

Gagarinův život byl popsán mnohokrát, jeho smrt, nikdy zcela nevyjasněná, také. Podle oficiálních zpráv zahynul spolu se svým instruktorem Vladimírem Sergejevičem Serjoginem ve středu 27. března 1968 dopoledne ve cvičném letadle MiG-15 u vesnice Novoselovo z neznámých příčin.

Jak už to bývá, během let se vyrojila spousta spekulací a fám. Připomeňme si některé:

  • K nehodě došlo, protože Jurij Gagarin pilotoval opilý
  • Podle jedné z konspiračních teorií Gagarin vůbec v kosmu nebyl a když se jednou pohádal s Leonidem Brežněvem, nechal ho tento nejdříve zavřít na psychiatrii a pak zlikvidovat
  • Podle další fantastické teorie zemřeli Gagarin a jeho instruktor během obletu Měsíce
  • Podle jedné z teorií může za nehodu a smrt Jurije Gagarina meteorologický balón, kterému se chtěl během letu vyhnout
  • Jedna z teorií tvrdí, že za vše mohla porucha ventilace, která zapříčinala únik vzduchu z kabiny
  • Zmiňme ještě teorii o únosu mimozemšťany, ale to už je hodně přitažené za vlasy

Smrt Jurije Gagarina nebyla nikdy zcela řádně vyšetřena, nejpravděpodobnější varianty jsou asi dvě – snaha vyhnout se cizímu tělesu (hejno ptáků, už zmíněný meteorologický balón nebo jiný letoun – tehdy supertajný a testovaný Suchoj Su-15) nebo technická porucha. Vše ostatní lze asi s úspěchem zařadit mezi „urban legends“, stejně jako zvěsti o tom, že Gagarin vlastně vůbec ve vesmíru nebyl.

Okolnosti úmrtí prvního člověka, který viděl planetu Zemi z kosmu, se už asi nikdy nepodaří vyšetřit. Legendou kosmonautiky ale zůstane navždy.