Jan Hirt. Excelentní cyklista vyhrál olympiádu ve florbale

Byla to sice Olympiáda dětí a mládeže v roce 2005, ale každé olympijské zlato se počítá. Jako florbalový útočník si Jan Hirt vedl skvěle, stejně skvělý byl i jako brankář hokejové Třebíče, kde jako teenager chytal góly soupeřům.

Nakonec dal ale Jan Hirt před kolektivními sporty přednost jednomu z nejnáročnějších sportů individuálních – cyklistice. A dá se říct, že ty největší úspěchy má stále ještě před sebou.

Životopis Jana Hirta? Sportoval od dětství, na závodní kolo sedl ve čtrnácti

Jan Hirt se narodil 21. ledna roku 1991 v Třebíči. Sportu se věnoval od dětství, jak už bylo zmíněno výše, začínal v hokejové brance a jako florbalový útočník vyhrál Olympiádu dětí a mládeže v roce 2005. Se závodní cyklistikou začal Jan Hirt ve svých čtrnácti letech, v roce 2009 se pak stal mistrem České republiky v silničním závodě juniorů.

Jan Hirt v mezinárodním pelotonu? V roce 2012 se stal Jan Hirt členem nově založeného lucemburského kontinentálního týmu Leopard Pro Cycling, který sloužil jako tréninková základna stáje Trek. Segafredo. Po dvou letech přestoupil Hirt do týmu Ettix. Prvního profesionálního angažmá se Jan Hirt dočkal v roce 2015, kdy jej angažoval polský tým CCC Sprandi Polkovice.

Mezi profesionály slaví Jan Hirt úspěchy. To nejlepší má ale ještě před sebou

Hned ve své první sezóně mezi profesionály se Jan Hirt uvedl výbornými výsledky – v závodě Kolem Rakouska se hned dvakrát postavil na stupně vítězů. V roce 2016 pak svůj výsledek ještě vylepšil – cyklistický závod Kolem Rakouska vyhrál.

V roce 2017 si Jan Hirt splnil jeden z cyklistických snů – vyjel si účast na své první Grand Tour, slavné Giro d’Italia. Jako vrchař byl vidět v horských etapách, celkově skončil dvanáctý. V roce 2020 se poprvé zúčastnil legendární Staré dámy – v etapách Tour de France v době covidu ale velký úspěch nezaznamenal.

Ten přišel až v sezóně 2022, kdy Jan Hirt vyhrál etapový závod Kolem Ománu a horskou etapu na Giro d’Italia. Na italské Grand Tour nakonec dosáhl celkově na 6. místo a stal se tak po Romanu Kreuzigerovi (nejlépe pátý v roce 2011) historicky nejúspěšnějším českým cyklistou na tomto závodě.

Od roku 2023 bude Jan Hirt závodit za cyklistickou stáj Quick-Step, ve které má jako vrchař šanci dosáhnout na nejvyšší příčky i na Tour de France či španělské La Vueltě.