Jan Kolařík. Dobré ráno, Brno!

Kdo jiný by měl hrát jednu z hlavních rolí satirického seriálu Dobré ráno, Brno! než muž, který se Brnu věrný celý život? Ano, Jan Kolařík je herec, který v jihomoravské metropoli vyrostl, vystudoval tu herectví a který se uspal místnímu „Provázku“. Role režiséra Mirka Kurše je mu jako kdyby se do narodil.

Životopis Jana Kolaříka? Brnu je věrný celý život

Narodil se 21. ledna roku 1965 ve Vyškově, vyrůstal v Drnovicích, v deseti letech se rodina přestěhovala do Brna. Recitování, divadlo a předvádění se všeho druhu mu byly vlastní prakticky od předškolního roku. Začal v dramatickém kroužku, z něj se pak vydal v roce 1982 po boku Jakuba Špalka (ano, zakladatele divadelního spolku Kašpar) do Dětského studia Divadla na Provázku.

Herectví Jan Kolařík vystudoval na brněnské konzervatoři, absolvoval v roce 1988. Ve stejný rok se stal členem souboru Divadla na Provázku (též Husa na Provázku). Vydržel pět sezón, pak se vydal na volnou nohu. Stává se spíkrem brněnského Rádia Krokodýl, pohostinsky hraje s různými divadelními soubory.

V roce 2008 se Jan Kolařík vrací k „Provázkům“ – a hraje tu i v roce 2023. Stále také moderuje v rádiu, natáčí filmy, účinkuje v televizních seriálech, namlouvá audioknihy. Dělá toho zkrátka hodně, veřejnost ho zná ale jen málo. Teprve seriál České televize Dobré ráno, Brno! jej zviditelnil i širšímu publiku, než byli a jsou jeho fanoušci a fanynky.

Jak Kolařík ve filmu a televizi? V roce 2008 si zahrál ve snímku Karamazovi, objevil se ve filmech Můj strýček Archimedes či Muži v říji. Dosud největší postavu ztvárnil ve snímku Hastrman režiséra Ondřeje Havelky – vedle Karla Dobrého a Simony Zmrzlé byl nejvýznamnější osobou děje. Za roli faráře získal nominaci na Českého lva v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli.

Co se televize týče, prošel mnoha seriály – Četnické humoresky, Zdivočelá země, Ulice, První republika, Rapl… to je jen malý výčet.

Jak Kolařík je ženatý, s manželkou mají tři děti. Dvě dcery se narodily v letech 1992 a 1993, syn přišel na svět s desetiletým odstupem.