Jan Nedvěd. Legenda českého folku

Spolu s bratrem Františkem dokázali to, co jen stěží dokázaly i ty nejslavnější hvězdy světové hudební scény – vyprodali pražský Strahov, ve své době jeden z největších stadionů světa.

Ten stadion, na kterém komunistický režim jednou za pět ukazoval „pospolitost lidu“ při spartakiádách. Stalo se tak v červnu 1996, na koncert bratrů Nedvědových tehdy přišlo neuvěřitelných 70 tisíc fanoušků folkové hudby.

Životopis Jana Nedvěda? Celou kariéru šel svojí vlastní cestou

Jan Nedvěd se narodil 24. září 1946 v Praze a je žijící legendou českého folkového a trampského písničkářství. Začínal v beatových kapelách jako The Three Long Fingers a The Preachers. V roce 1972 pak převzal vedení trampské kapely Toronto, která byla v roce 1974 přejmenována na Brontosaury.

A právě Brontosauři pak celá desetiletí přinášeli fanouškům folkové muziky jeden hit za druhým. Ústřední skladatelské a interpretační duo tvořili Jan Nedvěd se svým bratrem Františkem.

Jan Nedvěd se nicméně proslavil také svými sólovými i společnými nahrávkami s různými interprety. Jeho diskografie obsahuje řadu alb, například „Zahrádky“ (1994), „Kamínky“ (1990), a „Ta noc, kdy mi vyšlo slunce“ (2007), album na kterém se znovu spojil se svým bratrem, když se předtím na dlouhá léta umělecky i lidsky rozešli. Také spolupracoval s mnoha dalšími umělci, jako je Marcela Voborská na albu „Řetízek“ nebo s cimbálovkou Jury Petrů na albu „Zahučaly hory“.

Kromě hudební kariéry se Jan Nedvěd objevil i v několika televizních a filmových projektech. Diváci jej mohli vidět například ve snímcích „Můj brácha má prima bráchu“ (1975) a televizním seriálu televize Nova „Ordinace v růžové zahradě“ (2005).

Jan Nedvěd je známý svými lyrickými písněmi, které odrážejí jeho hluboké spojení s českou přírodou a folkovou tradicí. Jeho hudba a texty jsou oslavou prostých radostí života a hlubokých emocí, které rezonují u mnoha posluchačů.

Osobní život? Jan Nedvěd je počtvrté ženatý s o 37 let mladší Pavlínou Jiráskovou. Z předchozích manželství má děti Moniku, Alenu, Jana, Jakuba a Václava.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *