Josef Laufer. Zpěvák, jemuž v krvi koluje španělská krev

Josef Laufer? Dlouhá desetiletí patřil mezi výrazné osobnosti české populární hudby. Hrál ve filmech, výborně tančil, jeho poznávacím znamením byl neodmyslitelný doutník v ústech. V roce 2020 se jemu i celé jeho rodině totálně převrátil svět – při operaci se mu zastavilo srdce a i když byl přiveden zpátky do života, z kómatu se zatím neprobral.

Nemohl se tak ani rozloučit s manželkou, kostýmní výtvarnicí Ivo Greifovou, která zemřela v roce 2022.

Životopis Josefa Laufera? Všude ho bylo plno už od začátků kariéry

Josef Laufer se narodil 11. srpna 1939 ve francouzském Sables d’Olonne a je umělcem mnoha tváří, především pak herec, zpěvák a moderátor. Jak je možné, že se narodil právě ve Francii?

Jeho otec, český lékař židovského původu pocházející ze Slezska a matka, rodilá Španělka, se seznámili za španělské občanské války. Po porážce pak odešli do Francie, kde se jim narodil syn. Josef Laufer tak dostal do vínku zajímavé kulturní zázemí – otec Žid, matka Španělka, místo narození Francie.

Do poválečného Československa se rodina vrátila v roce 1947. Josef se vyučil, poté pracoval ve výzkumném ústavu, nakonec jej ale přemohla touha po jevišti a mikrofonu. V roce 1965 vystudoval DAMU, v šedesátých letech 20. století spolupracoval s divadlem Semafor, kde se objevil například ve hře „Poslední štace“ a měl svoje své vlastní koncertní pásmo.

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, na druhou stranu, Josef Laufer se nechával využívat i tehdy vládnoucím komunistickým režimem – byl to právě on, kdo nazpíval píseň „Dopis Svobodné Evropě“, která v roce 1976 oslavovala tajného agenta Minařík, který měl diskreditovat vysílání této stanice a plánoval na ni bombový atentát. Josef Laufer byl také autorem textu této písně.

V rámci své hudební kariéry vydal Josef Laufer několik alb, včetně „Many Faces“ (1968), „Komediant“ (1972) a „For Dancing“ (2005). Jeho hudební styl byl různorodý a zahrnoval jak rock, tak střední proud tak typický pro tehdejší dobu. Josef Laufer se objevil také v několika filmech a televizních pořadech, například v komedii „Kameňák“ či seriálu „Hříchy pro diváky detektivek“.

Jeho největší filmovou rolí byla postava novináře Egona Erwin Kische ve snímku Zuřivý reportér. Zahrál si i v mnoha muzikálech, za všechny jmenujme například muzikál „Mata Hari“ z pera Michala Davida.

Jeho manželkou byla kostýmní výtvarnice Irena Greifová, s níž má dceru Ester. Od roku 2020 Laufer leží v kómatu po operaci srdce, která vedla k srdeční zástavě. Naději na zlepšení jeho zdravotního stavu je rok od roku menší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *