Jaromír Jágr. Legenda s číslem 68

Jaromír Jágr, jeden z nejlepších českých hokejistů historie a výrazná osobnost severoamerické NHL posledních, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, olympijský vítěz z Nagana 1998 a bronzový medailista z MS 1990,  pravé křídlo, nosící na zádech na památku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 číslo 68, přichází na svět jako syn Anny a Jaromíra Jágrových ve středočeských Hnidousích nedaleko Kladna – na rodinném statku pak Jágr vyrůstá (co se týče sourozenců, Jágr má starší sestru Jitku).

Hokejová kariéra Jaromíra Jágra začíná někdy v Jágrových třech letech – tehdy poprvé Jágr stojí na bruslích. Postupně Jágr prochází na Kladně několika žákovskými kategoriemi, v dorosteneckém věku pak z PZ Kladno přestupuje do týmu Poldi Kladno, jako šestnáctiletý pak již hraje českou hokejovou extraligu.

Ne na dlouho, po dvou letech (v nichž odehraje 90 zápasů a vstřelí nevídaných 77 gólů) Jágr Československo opouští a odchází do NHL. Ještě před svým odchodem Jágr, společně s dalšími dravými mladíky (Robert Holík, Robert Reichel), získává na MS v Itálii 1990 bronzové medaile.

V roce 1990 je Jágr draftován (jako celkově pátý hráč draftu) týmem NHL Pittsburgh Pinguins, hned v první sezóně 1990/91 se pak Jágr za pomoci Jiřího Hrdiny ukáže ve výtečné formě – sezónu končí ve výběru nejlepších nováčků sezóny, jeho skóre je 57 bodů (27 branek a 30 přihrávek).

A jako by toho nebylo dost, získává Jágr s Tučňáky ve své první sezóně v NHL Stanley Cup (stejně tak jej získá i o rok později).

V  dalších sezónách Jágrova hokejová sláva roste, v první polovině devadesátých let se postupně propracovává mezi největší osobnosti NHL – v roce 1995 pak poprvé vyhraje kanadské bodování základní části NHL a získává tak jak první Evropan v historii NHL ceněnou Art Ross Trophy (tu získá ještě čtyřikrát mezi lety 1998 -2001).

Po odchodu Jágrova pittsburghského spoluhráče M. Lemiuxe z NHL v roce 1996 se Jágr stává největší osobností nejen Pittshurgh Penguins, nýbrž celé NHL – v roce 1998 získává Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže, mezi lety 1998 – 2001 pakpak pro sebe získává Art Ross Trophy. NHL nemá jasnější hvězdu, nicméně Tučňákům se nedaří zopakovat famózní klubové úspěchy ze začátku devadesátých let – zisk Stanley Cupu je v nedohlednu.

V roce 1998 se Jaromír Jágr dočká svého největšího reprezentačního úspěchu, když se tým České republiky stává na olympijských hrách v Naganu 1998 (turnaje se účastní i hráči z NHL) olympijským vítězem. Jaromír Jágr se poté účastní (jako kapitán týmu) i dalších olympijských her v americkém Salt Lake City, tým ale na medaile nedosáhne.

V roce 2001 Jaromír Jágr Pittsburgh Pinguins opouští a přestupuje do týmu Washington Capitals, kde nicméně nenaváže na své největší úspěchy, nicméně zachovává si i zde svůj vysoký herní standard, v roce 2004 pak Jágr přestupuje do týmu New York Rangers, kde  působí do roku 2008, kdy přestupuje do ruské ligy.