Petr Čech. Novodobý Plánička?

Petr Čech, 196 cm vysoký český fotbalový brankář, člen reprezentačního výběru, a jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa a hráč anglického velkoklubu FC Chelsea, přichází na svět 20. května roku 1982 v Plzni.

Životopis Petra Čecha? S fotbalem začíná Čech jako sedmiletý v plzeňské Viktorii(dříve Škoda Plzeň) na postu útočníka – do fotbalové brány se  poprvé postaví jako desetiletý, třem tyčím pak zůstane věrný už natrvalo: když se pak Petr Čech ve 14 letech vytáhne ze 180 cm na 196 cm tělesné výšky, je zřejmé,  že rozhodnutí vyměnit kopačky útočníka za brankářské rukavice bylo správné.

Do roku 1999 Petr Čech působí v plzeňské Viktorii (zároveň je členem reprezentačních kádrů dorosteneckých věkových kategorií), v roce 1999 pak manažer Pavel Paska zařídí Čechův přestup do týmu nováčka české ligy, tedy do týmu FK Chmel Blšany – v dresu chmelařů Petr Čech stráví dvě sezóny (v lize debutuje jako sedmnáctiletý v utkání s pražskou Spartou na Letné), v té první se na hřišti příliš neobjevuje, v té druhé je pak již jasnou brankářskou jedničkou blšanských.

V roce 2001 Petr Čech obléká rudý dres fotbalistů z pražské Letné – jeho přestup z Blšan stojí Spartu 20 milionů korun. I do Sparty Čech přichází na post brankářské dvojky, nicméně neúspěšný vstup týmu do ligy donutí trenéra Hřebíka k hráčským rošádám – Petr Čech dostává šanci a tuto šanci beze zbytku využije – celých 903 minut nepustí do své branky jediný gól. Začíná být zřejmé, že Petr Čech je opravdu výjimečný brankářský talent…

V roce 2002, po mimořádném úspěchu české reprezentace do 21 let na mistrovství Evropy ve Švýcarsku (lvíčata získávají zlaté medaile) se o Petra Čecha (brankářskou jedničku týmu), začínají zajímat zahraniční kluby, včetně těch nejslavnějších. Nakonec Petr Čech přestoupí do francouzského Stade Rennes FC – zde pak Petr Čech vyzrává v jednoho z nejlepších fotbalových brankářů planety.

Po dvou letech pak přichází nabídka, která se neodmítá –  o Petra Čecha, který předtím s českou reprezentací jako brankářská jednička projde kvalifikací mistrovství Evropy i pavoukem závěrečného turnaje až k bronzovým medailím (2004, Čech je zároveň vyhlášen nejlepším brankářem turnaje) a stane se nejlepším brankářem francouzské ligy (2004), má zájem londýnská FC Chelsea – celý přestup se domluví na začátku roku 2004 (Čech podepisuje smlouvu na pět let, jeho cena je téměř půl miliardy korun), na Stamford Bridge, kde FC Chelsea sídlí, začíná trénovat v polovině roku.

V Chelsea se Petr Čech uvede impozantně – ve své první sezóně hned vytvoří rekord Premier League v počtu minut s neinkasovanou brankou (1025 minut), s Chelsea získá ligový titul (ten pak získá s týmem ještě v roce 2006) a vítězství v Anglickém poháru, je zařazen do All stars týmů anglické Premier League a Ligy mistrů 2004/2005, je zvolen nejlepším brankářem světa a českým Fotbalistou roku.

Rok 2006 je ve fotbalové kariéře Petra Čecha rokem do jisté míry zlomovým – co se týče sportovní stránky věci, nedaří se Čechovi (a celé reprezentaci) na fotbalovém MS v Německu (tým nepostoupí ze základní skupiny), mnohem více ale do Čechova života zasáhne vážné zranění hlavy, které utrpí 14. října 2006 hned na začátku utkání s klubem Reading FC v Premier League po nešetrném zákroku Steve Hunta – výsledkem je fraktura lebeční kosti a nejistota, zda Čech ještě někdy vyběhne na fotbalový trávník.

Vše nakonec dopadne dobře, jedinou vzpomínkou na  zranění je pak ragbyová přilba, kterou Petr Čech při utkáních nosí, jeho kariéra se i nadále slibně rozvíjí – v sezóně 2006/2007 získává s Chelsea Carling Cup a FA Cup, s reprezentačním týmem pak úspěšně projde kvalifikací na mistrovství Evropy 2008 (kde tým vypadne v základní skupině). V roce 2008 se Petr Čech stává i otcem dcery Adélky (její matkou je Martina Čechová, rozená Dolejšová, s níž se Čech žení v roce 2003).