Jaroslava Panýrková. Paní hlasatelka

Jaroslava Panýrková, česká herečka, konferenciérka a diváky a posluchači oblíbená televizní a rozhlasová moderátorka, se narodila 3. června roku 1939 v Praze v rodině úředníka a živnostnice, majitelky malého obchodu.

Cesta na televizní obrazovku a plátna kin byla v případě Jaroslavy Panýrkové poměrně krátká. Jako dceři živnostníka jí komunistický režim kladl překážky ve vzdělávání, nakonec musela vzít zavděk střední potravinářskou školou (věnovala se oboru pro Čechy typickému – vaření piva). Osud si nás vždy najde – i Jaroslavu Panýrkovou si našel. Ještě jako studentka potravinářské škola vyhrála konkurz na roli ve filmu Štěnata (1957), kde hrála po boku Rudolfa Jelínka.

Po maturitě Jaroslava Panárková ztvárnila několik dalších výrazných filmových rolí, a to ve snímcích Hlavní výhra (1958), Kruh (1959) a Srpnová neděle (1960). Menší roli pak dostala ve snímku Hledá se táta (1961). Posledním filmem, ve kterém se Jaroslava Panýrková objevila (opět v menší roli), je detektivní příběh Na kolejích čeká vrah z roku 1970.

Celá šedesátá léta je Jaroslava Panýrková známá především jako konferenciérka Laterny Magiky, se kterou procestovala mnoho zemí světa.

V roce 1969 Jaroslava Panýrková Laternu Magiku opouští a nastupuje jako hlasatelka v Československé televizi. Tady působí až do roku 1974, kdy je (jako jedna z mnoha obětí tzv. normalizace) na příkaz komunistické moci vyhozena, údajně pro „styk s nepřáteli socialistického zřízení“. Dalších několik let je Jaroslava Panýrková nezaměstnaná, nikdo si nedovolí vzpetřít se rozhodnutí režimu a nabídnout jí práci. Toto období je třináctá komnata Jaroslavy Panýrkové.

Teprve v roce 1978 (po celých čtyřech letech) získala Jaroslava Panýrková místo účetní v národním podniku Restaurace a jídelny. Na tomto pracovním postu pak setrvá až do roku 1991, kdy se vrací na televizní obrazovky – uvádí pořad Nedělní ráno v České televizi, a to celých osm let, do roku 1999. V roce 1990, po pádu komunistické moci, také Jaroslava Panýrková moderuje rozhlasové vysílání Občanského fóra.

Kromě televize Jaroslava Panýrková v devadesátých letech 20. století pracovala v rozhlase – jako moderátorka na stanicích Collegium (specializující se na vážnou hudbu) a Frekvence 1, kde působila do roku 2002 jako moderátorka velmi oblíbeného Dámského klubu. Rok 2002 byl jejím odchodem do důchodu.

Jaroslava Panýrková byla dvakrát vdaná – za herce a divadelního ředitele Darka Vostřela a za architekta Jindřicha Santara.