Pierre Dukan aneb hubnutí s Dukanovou dietou


Dukanova dieta
není v Česku zatím příliš známá. Vše se změní za několik dnů. Důvod? Na pulty knihkupectví přichází kniha Dukanova dieta, která všem, kdo opakovaně hubnou a znovu přibírají poradí, jak jednou provždy shodit přebytečné kilogramy. Dukanova dieta je prý první skutečně účinná dieta. Uvidíme. Zatím se seznamte s autorem Dukanovy diety, kterým je (příjmení snadno dovodíte) Pierre Dukan.

Pierre Dukan, francouzský lékař (neurolog) a autor celkem 19 knih o hubnutí a zdravém životním stylu (celkem se prodaly více než dva miliony výtisků Dukanových knih), se narodil v roce 1941 v Alžíru. V mládí Dukan působí jako praktický lékař v Paříži, později vystuduje neurologii.

V sedmdesátých létech přichází Pierre Dukan s převratným systémem hubnutí – Dukanova dieta je na světě.  Brzy se stala hitem ve Francii a celé západní Evropě, postupně dobyla i Spojené státy americké,  jídelníček Dukanovy diety dodržují i takové celebrity jako celebrity Gisele Bündchen a Jennifer Lopez.

Podle vlastních slov se Pierre Dukan rozhodl věnovat se dietologii a zdravé výživě v okamžiku, kdy na základě jeho rad jedna z jeho pacientek (léčil jí astma) snížila svoji hmotnost za necelý týden o pět kilogramů. Celých třicet let je systém Dukanovy diety rozvíjen, základní myšlenkou je přitom ta, která říká, že každý člověk má svoji ideální váhu a té by se měl snažit dosáhnout. Doktor Dukan je nepřítelem počítání kalorií a omezování se v jídle, které vede velmi často k jo-jo efektu. Svoji dietu Pierre Dukan postupně úspěšně aplikuje na více než 40 000 pacientech své klinické praxe.

Knihy o hubnutí Pierra Dukana byly přeloženy do dvaceti jazyků, velmi kladně je Dukanova dieta přijímána i v tak západní Evropě odlišných kulturách jako je korejská či ruská.