Jiří Menzel. Režisér, který se nebál být hercem

Byl jedním z nejúspěšnějších režisérů české filmu po druhé světové válce. Už svým prvním filmem získal Oscara. Na filmové plátno kongeniálně převedl dílo spisovatele Bohumila Hrabala. Byl přitom nejen brilantním režisérem, byl i výborným hercem. To všechno byl Jiří Menzel, osobnost, která se do dějin českého filmu zapsala nezapomenutelně.

Životopis Jiřího Menzela? Kolem filmu se pohyboval celý život

Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 v Praze a byl synem spisovatele a scenáristy Josefa Menzela. Po absolvování studia režie na pražské FAMU pod vedením Otakara Vávry v roce 1962 se rychle zařadil mezi přední tvůrce československé nové vlny. Jeho první celovečerní film, „Ostře sledované vlaky“ (1966), natočený pod díla jeho oblíbeného spisovatele a „pábitele“ Bohumila Hrabala, získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Menzelova spolupráce s Hrabalem byla mimořádně plodná a vedla k vzniku dalších významných filmů jako „Postřižiny“ a „Slavnosti sněženek“. V jeho tvorbě se objevuje také adaptace děl Vladislava Vančury – na filmové plátno převedl „Rozmarné léto“ se slavnou hláškou „tento způsob léta zdá se být poněkdu nešťastným“.

V roce 1985 byl na Oscara nominovám jeho další film „Vesničko má středisková“ – tentokrát ale v ostré konkurenci na slavnou sošku nedosáhl. Významné ocenění získal Jiří Menzel v roce 1990, kdy jeho trezorový film „Skřivánci na niti“ obdržel Zlatého medvěda na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně.

Jiří Menzel se také uplatnil jako režisér divadelní, a to jak v Československu, tak v zahraničí. I on sám se označoval především za divadelního režiséra a spolupracoval například s pražskými divadly Činoherní klub a Vinohradské divadlo.

Jiří Menzel se také věnoval pedagogické činnosti, vyučoval na pražské FAMU a byl zahraničním členem Americké filmové akademie. Byl nositelem vysokého francouzského uměleckého titulu Řád umění a literatury. Ve svém životě také přispíval fejetony do časopisu Story, které byly později vydány i knižně.

Jeho kariéra byla bohatá nejen na úspěchy, ale i na kontroverze. V roce 1977 podepsal tzv. Antichartu, dokument odsuzující Chartu 77. Později ve svém rozhovoru uvedl, že podpis byl vynucený a že většina Čechů v té době sloužila komunistickému režimu. Nicméně, v roce 1996 mu prezident Václav Havel udělal státní vyznamenání – Jiří Menzel získal medaili Za zásluhy.

Jiří Menzel zemřel 5. září 2020 v Praze. Jeho dílo zůstává významnou součástí české kinematografie, charakteristické pro své hořkosladké zobrazení života s dávkami humoru a nostalgie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *