Zdeněk Troška. Pohádky, komedie, režie

Když se někde objeví jméno Zdeněk Troška, každý hned ví, o kom je řeč – Zdeněk Troška je jedním z nejznámějších českých filmových režisérů posledních dekád. Před Sametovou revolucí se u diváků, žádajících lidovou českou veselohru proslavil snímkem Slunce, seno, jahody, zároveń točil (před listopadem 1989 i po něm) pohádky, které dnes už patří do zlatého fondu české filmové pohádky.

Životopis Zdeňka Trošky? Má dvě životní lásky – film a rodné Hoštice

Zdeněk Troška se narodil 18. května 1953 ve Strakonicích a své dětství prožil v Hošticích u Volyně, ve vesnici, které se později stala takřka ikonickou díky jeho filmům ze série Slunce, seno… Střední školu absolvoval na tehdejší dobu poněkud netypicky na Západě – studoval na prestižním Lycée Carnot ve francouzském Dijonu, poté studoval režii na pražské FAMU, kterou dokončil v roce 1978.

Do světa filmu vstoupil ZdeněkTroška nejprve jako pomocný režisér – na tomto postu působil například u filmů „Krakonoš a lyžníci“ z roku 1980 nebo „Křtiny“. Troškovým režisérským debutem je oblíbený film pro děti a mládež „Bota jménem Melichar“ (1983), ve stejném roce pak režíroval první film z kultovní série „Slunce, seno…“ Zajímavostí je, že Troška se neomezil jen na režii, ale u mnoha svých filmů se podílel i na scénáři a někdy i předstoupil před kameru.

Komediálnímu žánru dával Zdeněk Troška i roce 1989, namátkou jen pár příkladů: Kameňák 1-3, Babovřesky, Doktor od jezera hrochů (na motivy humoristického románu M. Švandrlíka). Vedle komedií se ve své kariéře věnoval pohádkám – ještě před rokem 1989 natočil filmovou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci, po něm pak další pohádkové bestsellery: Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí, Čertova nevěsta… to je jen několik z nich.

Osobní život Zdeňka Trošky je stejně barevný jako jeho filmy. Otevřeně přiznal svou homosexuální orientaci a je známý svou láskou k dobrému jídlu, o čemž svědčí i dvě knihy receptů, které napsal. Žije mezi Prahou a rodnými Hošticemi, kde nachází inspiraci pro své pohádkové příběhy.

V roce 2017 byl Troška oceněn medailí Za zásluhy od prezidenta republiky Miloše Zemana, což je uznání jeho dlouholeté práce a vlivu na českou kulturu. Jeho tvorba, ač někdy terčem kritiky, je neoddiskutovatelně součástí českého kulturního dědictví a zůstává milovaná širokým publikem.

V roce 2021 pak Zdeněk Troška oznámil, že se rozhodl pověsit režisérské řemeslo na hřebík. Toto svoje rozhodnutí zatím nezměnil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *