Jiří Pomeje. Herec a producent

Jiří Pomeje. Je vděčným objektem bulváru. Proč? Má dluhy, jsou na něj uvaleny exekuce, to vše jako důsledek produkování velkofilmu Andělské oči. Půjčil si na něj v roce 2002 a očekával úspěch. Nedostavil se, dluhy bylo třeba poplatit, ale nebylo z čeho.

Bulvár má Jiřího rád také pro jeho milostné avantýry. Dlouho žil s herečkou Michaelou Kuklovou, vzali se v roce 1994, rozvedli o třináct let později v roce 2007. Rok na to se Jiří Pomeje ženil podruhé, při velkolepém obřadu na jihočeském zámku Hluboká si vzal zpěvačku Ivetu Bartošovou, zároveň vyženil syna Artura Štaidla. Manželství nevydrželo ani dva roky. Poslední manželkou Jiřího Pomeje byla Andrea Pomeje, za svobodna Šťastná.

Jiří Pomeje, český herec, producent a moderátor, se narodil 13. prosince 1964 v Českých Budějovicích v rodině inženýra a porodní asistentky. Od dětství ho bavil tanec, věnoval se stepu, deset let tancoval závodně.

Po studiu na českobudějovickém gymnáziu se Jiří Pomeje přihlásil na DAMU, stát se hercem bylo jeho velkým snem. Málem se neměl splnit, na DAMU nebyl přijat, důvodem bylo vyloučení jeho otce z komunistické strany (vyslovil nesouhlas s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968).

Jiří Pomeje – podnikatel

Rok strávil Jiří Pomeje jako herec v divadle v Šumperku, pak se o přijetí na DAMU pokusil znovu. Byl přijat, studia pak úspěšně zakončil v roce 1988. O rok později nastoupil Jiří Pomeje (tehdy povinnou) základní vojenskou službu, narukoval do Tábora, v roce 1992 se pak vedle herectví začala věnovat produkci – založil vlastní produkční společnost Fronda film.

Právě tato společnost a film Andělské oči, který v jeho produkci natáčel v roce 2002 režisér Zdeněk Troška, mu v roce 2002 zlomily finančně vaz. Jiří Pomeje měl pokus o českou variaci na výpravný historický snímek pouze spolufinancovat, krátce před natáčením ale druhý producent, společnost FV Plast, své plány změnila a finance do filmu nevložila.

Jiří Pomeje měl na výběr ze dvou možností – buď si půjčí, film zaplatí a dluh uhradí z výdělku nebo se natáčení Andělských očí zastaví. Zvolil možnost první, filmu věřil a věřil divákům. Bohužel, ti nepřišli, film prodělal a Jiří Pomeje neměl z čeho zaplatit. Přišly exekuce a soudní spory, které se táhly celých deset let.

Z dalších snímků, které Jiří Pomeje produkoval – filmy Zdeňka Trošky Z pekla štěstí, Kameňák, Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský či Početí mého mladšího bratra. Jen té Andělské tváře kdyby nebylo…

Jiří Pomeje – herec

Jako herec začínal Jiří Pomeje na scéně Šumperského divadla, ve filmu se poprvé objevil v roce 1984, když si jako devatenáctiletý zahrál malou roli ve filmové pohádce S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana. Následovalo několik rolí v televizních seriálech, epizodní roli si zahrál i v seriálu Gottwald o prvním komunistickém prezidentovi Československa z roku 1986 – pro zajímavost, hrál dělníka.

Prvním filmem, který Jiřího Pomeje zviditelnil, byl snímek Muka obraznosti z roku 1989, na začátku devadesátých let si zahrál s Jiřím Krampolem ve filmu Nahota na prodej, poměrně velkou roli měl ve dvoudílné lehce erotické sérii Playgirls. Tady si zahrál se svojí první manželkou, Michaelou Kuklovou, stejně jako později v již zmíněné neúspěšné Andělské tváři. V posledních letech se Jiří Pomeje objevoval ve filmu a televizi zřídka.

Jiří Pomeje – poslední roky

V posledních letech před onemocněním rakovinou hrtanu moderoval Jiří Pomeje VIP zprávy na televizní stanici Prima family, pracoval jako rozhlasový spíkr a občas se objevil v malé roli ve filmu či televizi.

Jiří Pomeje zemřel 26. února 2019, v Nemocnici na Pleši podlehl rakovině hrtanu, která postupně metastázovala do kostí a dalších orgánů. Nemoc ho postupně připravila o hlas a o zrak. Rok po jeho smrti zemřel ze stejné příčiny i jeho otec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *