Iveta Bartošová. Knoflíky lásky

Iveta Bartošová, česká zpěvačka, několikanásobná Zlatá slavice a vítězka kategorie zpěvaček v cenách TýTý, se narodila 8. dubna roku 1966 v Čeladné. Má dva sourozence, staršího bratra a sestru Ivanu, se kterou jsou dvojčata. I Ivana se věnuje zpívání, vystupuje pod pseudonymem Viana.

Dětství prožila Iveta Bartošová ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde navštěvovala sportovní základní školu (specializace na běh na lyžích) a kde se v lidové škole učí základům zpěvu.  V roce 1980 Iveta Bartošová začíná studovat na frenštátském gymnáziu. Rok 1982 je rokem, kdy Iveta Bartošová začíná veřejně vystupovat, stává se zpěvačky místní skupiny Dianthus, o rok později zažije první velký úspěch, když vyhraje okresní kolo pěvecké soutěže začínajících zpěváků Talent v Novém Jičíně, v krajském kole této soutěže pak skončí v Třinci na místě druhém.

Není to ale jen Talent, kde Iveta Bartošová zkouší své pěvecké štěstí. Ve stejné době, kdy probíhá třinecké klání se Iveta zúčastňuje soutěže Zlatá loutna (i tady končí na druhém místě), rozhodující je ale Ivetina účast na soutěžní přehlídce mladých pěveckých talentů Mladá píseň Jihlava 1984, kde končí na čtvrtém místě, ale kde ji zároveň porota udělí cenu za nejlepší interpretační výkon.

Mladá píseň Jihlava znamená zásadní zlom v životě Ivety Bartošové ale ještě z jiného důvodu – právě tady se poprvé seznámila s Petrem Sepéšim, se kterým pak vytvoří veleúspěšný pěvecký pár. Písničky jako Knoflíky lásky, Červenám nebo Medové dny jsou velmi populární nejen ve své době, ale ještě i dnes. Skvěle nastartovanou kariéru přetrhne smrt Sepéšiho, který umírá při dopravní nehodě 29. července roku 1985.

Po několikaměsíční odmlce se Iveta Bartošová vrací do showbyznysu a začíná spolupracovat s Kroky Františka Janečka (vedle například Michala Davida či Pavla Horňáka). Výsledkem spolupráce je snadno zapamatovatelný, melancholicky laděný hit Léto. Jako členka Janečkova hudebního ansámblu Bartošová získává v roce 1986 svého prvního Zlatého slavíka – získá poté ještě další dva v letech 1990 a 1991, v letech 1987-89 a 1999-2000 končí ve Zlatém (resp. Českém) slavíku na místě druhém.

V roce 1987 Iveta Kroky opouští a začíná spolupracovat s orchestrem Ladislava Štaidla. Pracovní vztah rychle přeroste ve vztah milenecký, Bartošová se stává Štaidlovou životní partnerkou. Následující roky jsou v kariéře Ivety Bartošové patrně těmi nejlepšími – vyhrává soutěže, je na čele hitparád, vydává album za albem.

Svoji pozici si na rozdíl od mnoha jiným hvězd socialistického showbyznysu udrží i po roce 1989, ale její popularita je na ústupu – přestože vydá několik alb a hraje titulní roli ve filmu Jaroslava Soukupa Svatba upírů, jsou tu už jiné hvězdy a jiné styly, které má publikum rádo.

V roce 1996 se Ivetě Bartošové a Ladislavu Štaidlovi narodí syn Artur, po krátké mateřské pak začíná účinkovat v úspěšných muzikálech té doby – první muzikálovou roli má Iveta Bartošová v hitu Karla Svobody a Zdeňka Borovce Dracula, následují mimo jiné Mrazík, Pomáda, Monte Cristo, Johanka z Arku, Miss Saigon, Bídníci.

V roce 1998 přichází labutí píseň Bartošové – vydává desku Ve jménu lásky, které se stane dvojplatinovým. Úspěch je obrovský, zdá se, že kariéra Ivety Bartošové nabrala druhý dech.

Bohužel je to pouze zdání – několikaletý ústup ze slávy završí Bartošová v roce 2006, kdy si dle svých slov bere „tvůrčí pauzu“ – následující roky se sice několikrát pokusí (a někdy i úspěšně, například v roce 2009 zvítězila jako zpěvačka nad věčnou soupeřkou Lucií Bílou v cenám TýTý, skvěle se uvedla ve slovenské verzi taneční soutěže Let´s dance apod.), více je o ní ale slyšet v souvislosti s bulvárem, alkoholem a bojem s Ladislavem Štaidlem o syna Artura. Ladislav Štaidl nakonec syna dostává do své péče.

Velkým bulvárním tématem je i manželství s hercem a producentem Jiřím Pomejem (svatba na Hluboké se uskutečnila v roce 2008, v roce 2010 pak bylo jejich manželství rozvedeno).

V roce 2013 se Iveta Bartošová provdala za Josefa Rychtáře, 29. dubna 2014 pak spáchala sebevraždu skokem pod vlak v pražské Uhříněvsi.