Jitka Sedláčková. Herečka, kterou proslavil Jan Saudek

Nebo přesněji, která se prosadila ve filmu Fotograf, který je svéráznou biogirafií legendy české fotografii v režii Ireny Pavláskové – Jitka Sedláčková si ve snímku, který se natáčel v roce 2015 zahrála roli asistentky Alice.

I díky Fotografovi se pak začala častěji objevovat ve filmu a na televizní obrazovce – pokud sledujete seriál Polda s hlavní roli s Davidem Matáskem, Jitku Sedláčkovou potkáváte vcelku často. Právě ona totiž hraje barmanku Vandu, se kterou Matáskův poručík Bříza probírá své (časté) životní eskapády.

Jaká je Jitka Sedláčková ve skutečnosti? Kde začínala hrát a bratr kterého známého herce je jejím životním partnerem? Čtěte dál…

Životopis Jitky Sedláčkové? Na větší role čekala dlouho, na svém kontě má i nominaci na Thálii

Narodila se 18. března roku 1961 v Praze. Maminka, která učila na filozofické fakultě a vachovávala ji sama, si přála, aby se po střední škole i ona vydala na akademickou dráhu, ale Jitka Sedláčková, která na gymnáziu chodila s (budoucím) herecem a improvizátorem Jaroslavem Duškem, si rozhodla pro herectví a DAMU.

Herecká studia Jitka Sedláčková dokončila v roce 1983, poté vystupovala v ústeckém Činoherním klubu a Národním divadle v Brně. Nakonec se stala v roce 1989 na dlouho členkou hereckého ansámblu Divadla pod Palmovkou. Palmovka znamenala v herecké kariéře Jitky Sedláčkové zásadní zlom, jak by řekl každý z jejích hereckých kolegů, Praha je prostě Praha.

Po odchodu z Palmovky založila Jitka Sedláčková vlastní divadelní agenturu, jezdí po Česku s vlastním představením Můžem i s mužem společně s Dášou Zázvůrkovou, Kairou Hrachovcovou a Vandou Hybnerovou, hraje v Divadle na Jezerce, Divadle bez zábradlí… a na dalších a dalších scénách. Některé dokonce spoluzaložila – například Divadlo Kampa a Divadlo v Řeznické. V roce 2019 byla v nominaci na Cenu Thalie za hlavní roli v dramatu Je úchvatná!

Jitka Sedláčková, film a televize? Diváci ji většinou potkávají v rolích vedlejších, to ovšem neznamená nevýrazných. Naopak – i v té nejmenší roli byla nepřehlédnutelnou. V současnosti se objevuje často v televizních seriálech.

Osobní život Jitky Sedláčkové? S bývalým manželem má dnes už dospělého syna (Filip Holec), od roku 2020 je jejím partnerem restauratér Pavel Töpfer, bratr herce Tomáše Töpfera.