Johnny Depp. Nejen Střihoruký Edward

Johnny Depp (celým jménem John Christopher Depp), americký filmový herec, proslavený snímky jako „Střihoruký Edward“, „Mrtvý muž“, „Devátá brána“ či „Ospalá díra“, přichází na svět 9. června roku 1963 v americkém Owensboro (stát) Kentucky v rodině inženýra – v Johnyho sedmi letech, v roce 1970, se pak rodina stěhuje na Floridu, do města Miramar, kde otec získává práci.

Na Floridě Depp studuje střední školu, nicméně mnohem více úsilí než škole věnuje hře na kytaru (tu dostává od matky jako dvanáctiletý) – v roce 1979 pak Johnny Depp střední školu opouští (nedokončenou) a vydává se na dráhu profesionálního hudebníka: největšího úspěchu v tomto ohledu pak Johnny Depp dosáhne jako kytarista skupiny The Kids, která dokonce vystupuje jako „předskokan“ na vystoupení I. Popa.

Se skupinou The Kids pak Johnny Depp odchází do Los Angeles, kde se setkává se svojí první ženou – tou je filmová maskérka Lori Allison a Deppovou ženou se stává v roce 1983 (manželství se nicméně po dvou letech, v roce 1985 rozpadá).

Manželství s Lori Allison je pro Johnyho Deppa rozhodujícím okamžikem jeho herecké kariéry – právě Lori seznámí svého muže s N. Cagem, jenž Deppa uvede do světa filmového průmyslu – první Deppovou filmovou rolí se pak v roce 1984 stává role mladíka Glena Lantze ve snímku „Noční můra v Elm Street“.

První chvíle (celosvětové) slávy zažije Johnny Depp v roce 1987, kdy získává roli detektiva Tommy Hansona v americkém televizním seriálu „21 Jump Street“ – v roli mladého detektiva, která mu získá obrovské množství příznivců, pak Johnny Depp působí až do roku 1990.

V tomto roce, tedy v roce 1990, se Johnny Depp zaskví poprvé výrazně jako herec filmový, když ztvární hlavní roli podivínského mladíka s nůžkami místo rukou ve filmu T. Burtona „Střihoruký Edward“ – natáčení tohoto filmu je pak i počátkem Deppova partnerského vztahu s W. Ryder (vztah ale opět nevydrží dlouho, rozpadne se v roce 1993, poté Johnny Depp několik let udržuje vztah s topmodelkou Kate Moss). Za svoji roli ve filmu „Střihoruký Edward“ (a poté ještě za role ve filmech „Benny and Joon“ a „Ed Wood“) je Johnny Depp nominován na Zlatý Glóbus.

První polovina devadesátých let 20. století je pak pro Deppa (pracovně) obdobím velice úspěšným – natáčí, již zmíněné, snímky „Benny and Joon“ (1993), „Co žere Gilberta Grapea“ (1993), „Ed Wood“ (slavný retrosnímek o „nejhorším režisérovi všech dob“ v režii T. Burtona, 1994) či snímky jako „Mrtvý muž“ (1995, režisérem je J. Jarmusch) či „Krycí jméno Donnie Brasco“ (1997, filmovým protivníkem je mu v tomto snímku Al Pacino). Co se týče života osobního, bojuje Johny Depp v první polovině devadesátých let 20. století s drogovou závislostí, kterou se mu nakonec daří překonat.

V roce 1997 se Johnny Depp staví poprvé i za kameru, jeho režijním debutem je film „The Brave“.

Z dalších slavných filmových snímků, v nichž Johnny Depp hraje hlavní (nebo jednu z hlavních) roli, lze jmenovat např. snímky „Devátá brána“ (1999), „Strach a hnus v Las Vegas“ (1998), „Ospalá díra“ (1999), „Z pekla“ (2001) či „Piráti z Karibiku“ (2003).

V současné době Johnny Depp, který žije v manželském svazku s francouzskou zpěvačkou Vanessou Paradise (mají spolu dvě děti, Lily-Rose Melody, narozenou v roce 1999 a Jacka, narozeného v roce 2002), pracuje na nových filmových projektech, mimo jiné na snímku T. Burtona „Charlie and the Chocolate Factory“, natáčeném na motivy Roalda Dahla – o herecké osobnosti jménem Johnny Depp bude určitě ještě hodně slyšet.