Josef Bek. Herec, který miloval život ve všech podobách

Josef Bek? I když dokonale zvládal i role charakterní, diváci a hlavně divačky si legendárního Pepíčka, jej jej familierně oslovovali, nejvíce zamilovali v rolích komediálních. Ať už to byl jeho Martin Kabát ve filmové pohádce „Hrátky s čertem“, řidič autobusu ve snímku „Florenc 13:30“ a další podobné role, jeho věčně rozesmátá tvář a silný hlas nešlo přehlédnout a přeslechnout.

Jak dobře znáte Josefa Beka? Pojďme si herce, který si zahrál v sedmi desítkách filmů, stovkách televizních pořadů a desítkách divadelních představení, připomenout.

Životopis Josefa Beka? Miláček žen a milovník života byl celou svojí padesátiletou kariéru

Josef Bek se narodil 21. prosince 1918 v Hradci Králové. Počátek jeho života jako by vypadl z nějakého komediálního snímku, ve kterých později tak exceloval. Narodil se předčasně o celé dva měsíce, a protože v době, kdy přišel na svět. nebyly ještě inkubátory, strávil první týdny života v troubě. Jestli na pekáči, to už nikde zmíněno není.

Jako nedonošenec neměl Josef Bek příliš šancí na přežití. O svůj život se ale porval a vyrostl v mužného herce s hlasem, který bylo slyšet, i když šeptal. Vzdělání? Nejprve absolvoval obchodní akademii, poté se přes různé posty vypracoval až na hlavního pokladníka v bance. Za druhé světové války se Josef Bek poprvé dostal k divadlu – v Olomouci nastoupil jako operní pěvec.

V Olomouci vydržel do roku 1954, když vedle opery stále častěji účinkoval v činohře. V roce 1954 pak Josef Bek odešel do Prahy, kde byl až do roku 1985 členem souboru Městských divadel pražských.

Josef Bek na stříbrném plátně? Jeho filmové role zahrnovaly například vysloužilého vojáka Martina Kabáta ve filmu „Hrátky s čertem“, řidiče autobusu ve filmu „Florenc 13,30“, amatérského dirigenta Honzu ve filmu „Hudba z Marsu“ nebo dělníka Toníka ve filmu „Anna proletářka“. Během své padesátileté herecké kariéry patřil k nejoblíbenějším hercům také v televizi.

Josef Bek na divadle? Mezi jeho divadelními rolemi vynikly například titulní role ve hře „Obrácení Ferdyše Pištory“, postava Lovce v hře „Stromy umírají vstoje“, Nicola Sacco ve hře „Sbohem, Lugano“, Lancelot Dodd v hře „Pan Dodd má schůzku“ nebo Sir Robert Chiltern v Oscar Wildeho hře „Ideální manžel“.

Osobní život? Josef Bek byl od ženatý 1947, jeho manželství zůstalo bezdětné. Jeho manželka, Eva Nováková–Beková, byla sólovou tanečnicí v olomouckém divadle až do roku 1954. Bek zemřel 5. května 1995 v Praze a je pohřben na hřbitově v Pouchově, městské části Hradce Králové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *