Matěj Dereck Hard: Okno do duše skrze objektiv

Současný český fotograf Matěj Dereck Hard je narodil 23. července roku 1985 V Praze a jeho umělecká dráha je stejně fascinující jako jeho díla. Po absolvování magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, se Dereck Hard věnoval tvorbě, která zahrnovala různé aspekty pop art fotografie.

Umělecký životopis Marěje Derecka Harda? Jeho snem je profotit se k svobodě

Jeho díla jsou často založena na inscenované fotografii, včetně zátiší, autoportrétů a fotografií vyprávějících příběh. V jeho tvorbě lze nalézt častou kritiku sociálních problémů a sebereflexi. Hard se soustředí na vytváření fotografií, které využívají klasické fotografické techniky, ale zároveň nepohrdá digitální kamerou a post-produkcí. Přesto se vyhýbá vytváření koláží či fotomontáží.

Za svou práci získal Dereck Hard ocenění, včetně prvenství na Czech Press Photo v roce 2017 za sérii Livi’n, která se zaměřuje na bydlení a pracovní prostředí zajímavých lidí. Mezi lety 2010 a 2016 působil jako fotograf, vydavatel a šéfredaktor magazínu o street culture nazvaného „Are We BASTARDS?!“, který byl publikován zdarma v tištěné i digitální formě. Hard byl také oficiálním ambasadorem Canonu v České republice.

Jeho série „KURO NI KURO“ z roku 2016 představuje minimalistická zátiší reflektující autorovy osobní zkušenosti s komplikovaným partnerským vztahem. V sérii „WORDS“ z roku 2015 se věnoval minimalistickým kruhovým zátiším, kde každé slovo bylo tvořeno předměty evokujícími opačný význam. Série „Mám virózu (piju)“ z roku 2015 parafrázovala alkoholové opojení tehdejšího českého prezidenta Zemana a prezentovala inscenované autoportréty v roli různých alkoholiků.

Jeho umělecké knihy, jako „ZUličníci“ nebo „PHOTOMAN!“, přinášejí příběhy a pohádky, které jsou součástí jeho autorovy tvorby. Hard se také věnuje sociálním tématům, například vytvořil pohádku proti šikaně s názvem „Kidó“, která byla nominována na soutěž Web Series Fest Global v kategorii dětských seriálů.

Matěj Dereck Hard je vskutku unikátní osobnost na české fotografické scéně, jehož práce je vysoce oceňovaná a rozmanitá, odražející jak jeho osobní zážitky, tak jeho vnímání moderního světa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *