Petr Pilát. Největší hvězda českého freestyle motocrossu

Freestyle motocross? Odnož motocyklového sportu známá taky pod zkratkou FMX je zároveň odnoží mimořádně atraktivní – odvážlivci na krosových motorkách předvádějí skoky a triky, za které dostávají body od rozhodčích.

Žádná procházka růžovým sadem to nicméně není, svoje by jistě mohl říct Petr Kuchař, který freestyle motocross do Česka v roce 2000 přivedl a dnes Petra Piláta spolu s jeho otcem trénuje, nebo Libor Podmol.

Svoje by ale mohl jistě říct i Petr Pilát, nejúspěšnější český freestyle motokrosař současnosti. Ten se už ve 14 letech dostal do Guinnessovy knihy světových rekordů jako nejmladšímu člověku skočit na motorce backflip.

Jako druhý na světě skočil i tandemový backflip, když jeho spolujezdcem byl tehdejší pražský primátor Pavel Bém. A to nejsou zdaleka všechny úspěch Petra Piláta.

Životopis Petra Piláta? Na motorce začínal už ve třech letech…

Petr Pilát se narodil 12. března 1991 v Benešově a vášeň pro vůni spáleného benzínu a motorky se u něj projevila už v jeho třech letech, kdy se poprvé postavil na motokrosový motocykl. Sám říká, že neví, jestli dřív seděl na motorce nebo na houpacím koni.

Už od svých pěti let Petr Pilát přezdívaný Pilník jezdil motokrosové závody, ve stejném věku se stal dokonce mistrem Evropy ve své věkové kategorii. Freestyle Motocross (FMX) si poprvé vyzkoušel ve svých 10 letech, o další čtyři roky později se zapsal do historie jako nejmladší člověk na světě, který provedl backflip na motocyklu.

V roce 2004 si Petr Pilát prožil svoje nejhorší freestylové okamžiky. Při závodech na Orlíku si těžce poranil při pádu hrudník, do nemocnice jej musel dopravit vrtulník. Po uzdravení se vrátil na motorku… a opět na úplné výsluní freestyle motokrosu.

Petr Pilát je v současnosti nejúspěšnějším českým jezdcem freestyle motocrossu. Mezi jeho největší dosažené úspěchy patří vítězství na mezinárodním mistrovství České republiky, druhé místo na mistrovství světa národů, mistrovství Evropy a řada dalších významných umístění na prestižních závodech. Na svém kontě má také vítězství na Goodwood festivalu of speed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *