Josef Vinklář. Bouše, Cvach a ti další

Josef Vinklář se narodil 10. listopadu 1930 v Podůlší a zemřel 18. září 2007 v Praze. Byl český herec, člen činohry Národního divadla.

Po absolvování „měšťanky“ v roce 1945 nastoupil do jednoročního učebního kursu a začal hrát v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. V témže roce vystoupil jako host v Divadle satiry a hrál zde i v další sezóně. Mezi lety 1946-1948 byl Janem Werichem angažován do Divadla Voskovce a Wericha, další dva roky působil v pardubickém Východočeském divadle.

V pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého ztvárnil Josef Vinklář řadu dramatických rolí (hrál zde od roku 1950 až 1983). V pražském Národním divadle hostoval Josef Vinklář v letech 1981-1983, kde se také stal řádným členem činohry. Josef Vinklář hostoval například i v Divadle na Vinohradech v roce 1996 ve hře Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy.

Snad nejznámější filmová role Josefa Vinkláře byly inspektor Bouše v seriálech Hříšní lidé města pražského, Panoptikum města pražského a doktor Cvach v televizním seriálu Nemocnice na kraji města.

Josef Vinklář byl třikrát ženatý. V roce 2000 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní dílo v oblasti dabingu. Vydal vlastní autobiografii Pokus o kus pravdy.