David Haye: Boxer, který složil Valujeva a porval se s Chisorou (životopis)

[adsenseyu1]

Ne v ringu, ale na tiskové konferenci, je třeba doplnit titulek. A ne po vzájemném souboji, ale po prohraném duelu Derecka Chisory s Vitalijem Kličkem o titul boxerského šampiona federace WBC. Stalo se 18. února 2012, David Haye, který necelý rok předtím ukončil kariéru po prohře s druhým z bratrů Kličků Vladimírem, zápas spolukomentoval. 14. července si Chisora s Hayem svůj pěstní souboj zopakují, tentokrát už v ringu. V Londýně.

V amatérském ringu získal stříbro na mistrovství světa

David Haye, britský profesionální boxer, přezdívaný Hayemaker, se narodil 13. října roku 1980. Úspěchy slavil Haye už jako amatér, velké mezinárodní soutěže se poprvé zúčastnil jako osmnáctiletý, na mistrovství světa v americkém Houstonu ale v polotěžké váze  neprorazil. O tři roky později už slavil úspěch, na mistrovství světa v Belfastu získal v těžké váze stříbrnou medaili. Už ne v polotěžké, ale těžké váze – jeho soupeřem byl kubánský boxer Odlanier Solís.

Jako profesionál odešel poražen jen dvakrát. Porazil i obra Valujeva

V profesionálním ringu David Haye debutoval v roce 2002, 12. srpna toho roku porazil dalšího britského boxera Tony Bootha. Zvítězil i v dalších devíti zápasech, první prohru mu uštědřil až v jedenáctém souboji čtyřicetiletý veterán a bývalý mistr světa Carl Thompson 9. října roku 2004.

Dalších sedm let David Haye porážku nepoznal. V roce 2005 se stal mistrem Evropy, když poslal k zemi Rusa Gurova už po 45 vteřinách prvního kola. V roce 2007 se David Haye stal šampionem federací WBA, WBC a magazínu The Ring.

V polotěžké váze pak už nebyly před Davidem Hayem žádné další výzvy, přišlo rozhodnutí, která se dalo čekat – David Haye bude boxovat ve váze těžké. S Valujevem, sourozenci Kličkovými a dalšími šampiony nejtěžší váhové kategorie!

7. listopadu roku 2009 se David Haye s jedním z jmenovaných, ruským obrem Nikolajem Valujevem, utkal o mistrovský pás WBA. Přes výškový a hmotnostní rozdíl Haye zvítězil na body a získal svůj první titul mistra světa v těžké váze.

Po prohře s Kličkem odešel do důchodu. S Chisorou se vrací zpět

V roce 2010 titul dvakrát úspěšně obhájil, 2. července se pak utkal s Vladimírem Kličkem v Hamburku o tituly mistra světa WBA, IBF, WBO, IBO a magazínu The Ring. Kličko zvítězil na body.

Po utkání se David Haye rozhodl ve svých 31 letech ukončit sportovní kariéru. V důchodu vydržel necelý rok – poté, co se popral s Dereckem Chisorou na tiskové konferenci po jeho prohraném zápase s Vitalijem Kličkem (bojovali o titul mistra světa WBC), rozhodl se David Haye k návratu – 14. července 2012 se utká v Londýně právě s Chisorou.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *