Jožka Šmukař. Legenda moravského folklóru

Už několik desítek let je Josef Šmukař, známý spíše jako Jožka Šmukař, jednou z nejjasnějších hvězdou moravského hudebního folklóru. Moravská lidová píseň mu dokonale přirostla k srdci – několik let vystupoval s legendární Moravankou Jana Slabáka, později spoluzaložil Brněnskou Moravěnku. Známý je také z působením v typicky cimbálových kapelách – úspěchy slavil s BROLN Jindřicha Hovorky či cimbálovou muzikou Petra Olivy.

Dnes Jožka Šmukař jezdí po celém Česku s vlastní skupinou, s níž hraje vše – od lidovek po swingové hity. A hraje a zpívá mu to stále stejně jak na začátku kariéry. Stejně dobře.

Životopis Jožky Šmukaře? Začínal jako provozní v hotelu, lidová písnička si ho ale brzy získala pro sebe

Jožka Šmukař pochází z rodiny, ve které měla moravská lidová písnička vždycky důležité místo. Narodil se 15. října roku 1955 v Kyjově jako nejmladší ze tří bratrů (starší byli Antonín a Zdeněk) rodičů, kteří měli k lidové písničce blízko. Ti vedli k lásce k hudbě Jožku už jako malého.

Chodil do lidové školy umění, ale housle i kytaru, kterou si později místo „skřipek“ vynutil, nakonec opustil, aby se začal věnovat zpěvu, který mu šel vždy tak nějak sám.

Vzdělání získal Jožka Šmukař takříkaj „normální“ – vystudoval hotelovou školu a nějaký čas pracoval jako provozní v hotelu v Hustopečích. Přitom vystupoval s cimbálovkami, později pak vystřídal nepočítaně dechovek, se kterými získal dokonalou pěveckou jistotu i jistotu vystupování na pódiu.

První velká příležitost pak přišla na začátku osmdesátých let, kdy začal vystupovat s legendou moravské lidové písničky, a to s Moravankou Jana Slabáka. Ve stejné zemřel Jožkovi Šmukařovi milovaný tatínek, když jej postihl masivní infarkt myokardu přímo před synovýma očima.

Později zpíval s Brněnskou Moravěnkou a mnoha dalšími hudebními tělesy. Podle vlastních slov se podílal na více bež 30 CD a dlouhohrajících deskách. Jožku Šmukaře znají dobře i televizní diváci. Ty provázel či provází hudebními pořady Putování za písničkou či Putování za muzikou.

Jožka Šmukař je známý i láskou k moravskému národnímu nápoji – ano, hádáte správně, řeč je o moravském vínu. Sám je známým vinařem a ve svém sklípku v Hustopečích dokonce vytváří některé ze svých hudebních nahrávek.