Kamila Janovičová: Anička z Tajemství staré bambitky

Podle jména Kamila Janovičová příliš známá spíše není. Když ale řekneme, že si v roce 2011 zahrála jednu z hlavních rolí ve filmové pohádce Tajemství staré bambitky, určitě si vzpomenete. Ano, Anička hrnčířka byla Kamila Janovičová. A nejenže byla, ona jí pořád je. Už ale není hrnčířkou, ale královnou Aničkou, která má s králem Jakubem zvídavou dceru Johanku.

Ze světa pohádek do reality. Životopis Kamily Janovičové?

Narodila se 26. září roku 1992 v Ostravě. V dětství se nijak významně neodlišovala od svých vrstevníků a vrstevnic, snad jen tím, že divadlo a herectví ji provázelo už odmala. Chodila do dramatického kroužku, kde si jednou zahrála i princeznu. Kdo ví, zda už tehdy tušila, že se jednou jako princezna skutečně zapíše do statisíců dětských srdcí.

Studium herectví si Kamila Janovičová „odbyla“ na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě, docházela na obor hudebně dramatický. Už během studia poprvé vstoupila na prkna, která znamenají svět – hostovala hned na dvou místech.

V Komorní scéně Aréna si zahrála ve Strindbergově Hře snů, ve Slezském divadle v Opavě pak ztvárnila například Luisu ve Schillerově hře Úklady a láska.

Před kamerou stála Kamila Janovičová poprvé v roce 20O5, kdy se objevila v nekonečném seriálu televize Nova Ulice. V seriálech se pak začala objevovat sice málo, ale pravidelně. Zahrála si v několika dílech oblíbené kroniky minulých desetiletí Vyprávěj, objevila se v seriálech 4teens, Helena, Všechny moje lásky, Specialisté či Dáma a král.

Obrovský zájem jí přinesla role hrnčířky Aničky ve filmové pohádce Ivo Macharáčka Tajemství staré bambitky, ve které se zahrála po boku Ondřeje Vetchého, Tomáše Kluse, Jiřího Lábuse a dalších.

Po konzervatoři Kamila Janovičová vystudovala i pražskou DAMU, na kterou se dostala až napodruhé, byť talentu má na rozdávání. Asi špatná konstelace hvězd, co jiného by za tím mohlo být?

Ještě v závěrečném ročníku DAMU začala Kamila hostovat na scéně Jihočeského divadla, kde nakonec v roce 2017 nastoupila do plnohodnotného angažmá.

V devětadvaceti letech je Kamila Janovičová stále ještě na začátku své herecké kariéry. Filmové i divadelní. Jen těch princezen už asi nebude tolik.