Kari Jalonen. Nový trenér české hokejové reprezentace

Dosud si český hokej vystačil s trenéry z tuzemských luhů a hájů. Změna nastala 10. března 2022 – v tento den se hokejový národ dozvěděl, že českou reprezentaci poprvé povede zahraniční trenér – Kari Jalonen, velká osobnost finského i světového hokeje.

Životopis Kari Jalonena je bohatý na hráčské i trenérské úspěchy

Jako hráč působil Kari Jalonen na postu středního útočníka, jeho domovským celkem ve finské hokejové lize byl Kärpät Oulu. Odehrál za něj od roku 1976 pět sezón, poté na dva roky odešel do NHL, kde se prosadil v týmech Calgary Flames a Edmonton Oilers. V roce 1985 se Jalonen vrátil do finské ligy. Aktivní kariéru zakončil v sezóně 1995-96 ve Francii, kde odehrál dvě sezony v dresu Rouen.

Celkem pětkrát se stal Kari Jalonen vítězem finské ligy, mistrovský titul má i ze svého francouzského angažmá. Je také účastníkem celkem šesti hokejových mistrovství světa, zahrál si na Kanadském poháru (1981).

V severoamerické NHL nastoupil v celkem 37 zápasech. V roce 1980 byl členem finského výběru, který získal stříbro na mistrovství světa juniorů. V roce 1986 s finskou reprezentací vyhrál mistrovství Evropy. Za národní tým nastoupil pětapadesátkrát. V roce 2000 je Jalonen členem Síně slávy finského hokeje.

Jako trenér se Kari Jalonen na střídačku postavil poprvé v roce 1998

Stalo se tak v TPS Turku, kde nejprve působil jako asistent, v letech 2001-2003 jako hlavní trenér. Postupně pak trénoval finskou juniorskou reprezentaci, Kärpät Oulu, IFK Helsinky, Nižnij Novgorod, Lev Praha a naposledy švýcarský SC Bern.

Trenérské úspěchy Kari Jalonena? Čtyřikrát vyhrál finskou ligu – tři s Kärpätem a jeden s IFK Helsinky. V letech 2005 a 2007 byl zvolen za Trenéra roku. V KHL došel s týmem Lev Praha v roce 2014 až do finále, kde pražský tým podlehl klubu Metallurg Magnitogorsk.

V roce 2014 se stal Kari Jalonen hlavním trenérem finské hokejové reprezentace, se kterou získal stříbro na mistrovství světa v Rusku 2016. Poté se Jalonen na čtyři roky upsal švýcarskému Bernu, který pod jeho vedením dvakrát vyhrál ligu.

Českou hokejovou reprezentaci povede Kari Jalonen do konce května 2024, tým tak povede i na domácím mistrovství světa, které se právě v tomto roce odehraje. Ještě dodejme, že na postu hlavního trenéra Jalonen vystřídal Filipa Pešána, pod jehož vedením hokejová reprezentace uhrála na olympiádě v Pekingu nejhorší výsledek v historii.