Zemřela Eva Zaoralová, tvář karlovarského filmového festivalu

Karlovarský filmový festival? Jeho novodobá historie bude už navždy spojena se dvěma jmény – Jiřím Bartoškou a Evou Zaoralovou. Ta ve vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary působila od roku 1994 jako umělecká ředitelka. A později, od roku 2011, jako umělecká poradkyně festivalu. Ve čtvrtek 10. března Eva Zaoralová ve věku 89 let zemřela.

Životopis Evy Zaoralové?

Eva Zaoralová, filmová teoretička, publicistka a překladatelka z italštiny a francouzštiny, se narodila 28. listopadu 1932 v rodině architekta Jana Šebánka. Po pražském Akademickém gymnáziu vystudovala francouzštinu a češtinu na Univerzitě Karlově. Právě někdy v této době začala (díky manželovi a filmovému historikovi Ivo Hepnarovi) její vášeň pro film, která pak vedla její kroky životem už navždy.

Prakticky celý profesní život Evy Zaoralové je spojen s filmem. Byla šéfredaktorkou časopisu Film a doba, na pražské FAMU přednášela historii filmu, na mnoha filmových festivalech a přehlídkách byla v porotě. Cannes, Berlín, Benátky – to je jen několik nejvýznamnějších.

Český film a čeští diváci znají Evu Zaoralovou ponejvíce jako uměleckou duši karlovarského filmového festivalu. Tady s Jiřím Bartoškou vytvořila tandem, který chřadnoucí filmovou přehlídku vrátil zpět na výsluní. Na postu umělecké šéfky ve Varech Zaoralová působila do roku 2010.

Za svoji práci se Eva Zaoralová dočkala řady ocenění, včetně těch nejvyšších. V roce 2010 jí prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy v oblasti kultury, ve Francii obdržela Řád rytířky umění. V roce 2018 ocenil práci Evy Zaoralové i český film, když při předávání Cen české filmové kritiky obdržela uznání za mimořádný přínos české filmové kritice.

Eva Zaoralová byla třikrát vdaná, jejími manžely byli Jan Kōnig, Ivo Hepnar a Zdeněk Zaoral, známý scénárista a režisér.