Kateřina Janečková. Nejen Ošklivka Katka

Kateřina Janečková, česká televizní a divadelní herečka, absolventka ostravské konzervatoře, proslavivší se především hlavní rolí v nekonečném seriálu (cca 160 dílů) televize Prima Ošklivka Katka, přichází na svět 7. května roku 1983 v Šumperku.

Herectví se „Ošklivka Katka“ věnuje již od dětství (její matka je také herečka, otec režíruje), jako jedenáctiletá hraje v televizním seriálu pro děti režiséra Hynka Bočana „Když se slunci nedaří“ (Kateřina Janečková hraje dceru lékařky v podání Dagmar Veškrnové).

O něco později se Janečková objevuje v krátkometrážních snímcích studentů FAMU, v roce 2000 ji pak do jedné z rolí ve filmové adaptaci básnické sbírky „Kytice“ obsazuje režisér Brabec (jde o roli Marie v baladě „Štědrý večer“).

V roce 2003 Kateřina Janečková hraje ve dvoudílném seriálu České televize z prostředí diagnostického ústavu „Kobova garáž“, o rok později se poprvé objeví v seriálu televize Prima, když se objevuje v roli Petry, sestry Marcely Rubešové, v seriálu „Rodinná pouta“. V roce 2005 můžeme pak Kateřinu Janečkovou vidět jako princeznu Rózu v televizní pohádce „Restaurace u Prince“,  menší role má v seriálech Jana Míky „Náves“ a „Hraběnky“.

Kromě televize působí Kateřina Janečková i na prknech, která znamenají svět – je členkou Divadla na Zábradlí, kde nastudovala hry „Tango“ a „Jakub a jeho pán“, hrála v Horáckém divadle v Jihlavě, hostuje v Pardubicích, zkouší v Club Rock Café.

V současné době můžeme Kateřinu Janečkovou, která relaxuje především cestováním, stolním tenisem, plaváním a lyžováním, vídat na televizních obrazovkách dvakrát týdně (v pondělí a ve středu)  v hlavní roli Ošklivky Katky ve stejnojmenném televizním seriálu televize Prima – její angažování přitom není jednoduché.

V prvním kole konkurzu se dostává až do čtyřčlenného finále, v nemž se rozhoduje o herečce, která ztvární Ošklivku Katku, nicméně, další tři zájemkyně o roli nakonec dávají přednost jiným závazkům, vzdát se role se nakonec rozhodne i Kateřina – roli přijmout se rozhodne až na naléhání režiséra Petra Nikolaeva, s nímž ji váže spolupráce z roku 2007, kdy hrála v jím režírovaném televizním seriálu z vodáckého prostředí „Proč bychom se netopili“.

Filmografie:

1995 – Když se slunci nedaří

1995 Ruth (krátkometrážní snímek studentů FAMU)

1999Z nudy (krátkometrážní snímek studentů FAMU)

2000Kytice

2003Kobova garáž

2004Rodinná pouta

2005Restaurace U Prince

2006Náves

2007Všichni do jednoho

2008Proč bychom se netopili

2008Ošklivka Katka