Klára Melíšková. Herečka s podmanivým hlasem

Osobitý výraz, podmanivá barva hlasu – herečka Klára Melíšková je nepřehlédnutelná a také „nepřeslechnutelná“. Nezapomenutelné role ztvárnila v divadle, ve filmu i v televizi, že je skutečně výbornou herečkou potvrzuje i fakt, že má na svém kontě už čtyři České lvy a další dvě neproměněné nominace.

Další nominaci, v pořadí už sedmou, získala v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli za postavu zdravotní sestry Hany Kučerové, podezřelé ze zabití několika pacientů v mini sérii České televize Podezření. Jestli nominaci promění ve vítězství se dozvíme na začátku března.

Životopis Kláry Melíškové? Ve filmu se prosadila později, ale o to úspěšněji

Narodila se nedaleko bájné hory Říp 29. listopadu roku 1971, jejím rodištěm je Roudnice nad Labem. Herectví bylo její prioritou sice prakticky od dětství, po gymnáziu se ale nejprve pokusila dostat na filozofickou fakultu, chtěla studovat i ekonomiku. Neuspěla, zkusila DAMU a udělala asi nejlepší rozhodnutí svého života.

Ještě při studiu na katedře alternativního a loutkového herectví pod vedením Miroslava Krobota totiž v roce 1996 získala angažmá v pražském Dejvickém divadle. Stejně jako většina spolužáků z ročníku. Vedle Dejvického divadla Klára Melíšková hostovala i v Divadle na Zábradlí.

Ve filmu a televizi se Klára objevovala zpočátku jen výjimečně

V posledních letech jde ale z projektu do projektu. První větší roli si zahrála ve snímku Mistři z roku 2004 režiséra Marka Najbrta, za roli Zdeny získala Českého lva za  Vedlejší ženský herecký výkon.

Nominaci na sošku filmové akademie získala i za film Protektor z roku 2009. Druhého Českého lva získala Klára Melíšková v roce 2012 za film Čtyři slunce – opět v kategorii Vedlejší ženský herecký výkon. Další dva České lvy získala za vedlejší role ve filmech Já, Olga Hepnarová a Vlastníci.

Milovníci detektivek ji znají jako Marii Výrovou z minisérií Případ pro exorcistu, Pět mrtvých psů a Modré stíny, excelovala také v komediálních seriálech Čtvrtá hvězda a Dabing Street.

Osobní život? Klára Melíšková byla partnerkou herce Lukáše Hlavici, později byl jejím přítelem režisér Viktor Tauš. S Lukášem Hlavicou má dvě děti, dceru a syna.