Dalibor Šípek. Syn slavného otce

Šípek… je vám toto příjmení povědomé? Plným právem – Dalibor Šípek je synem světoznámého výtvarníka, designéra, vysokoškolského profesora a architekta Bořka Šípka. Ten se mimo jiné proslavil coby dvorní architekt prvního českého prezidenta Václava Havla na Pražském hradě.

Dalibor Šípek se potatil. I on je úspěšným designérem, k tomu se navíc živí jako fotograf. Po otci také převzal rodinnou sklárnu.

Životopis Dalibora Šípka? Vyrůstal v Nizozemsku, dnes je sklářem v rodinné firmě

Narodil se v nizozemském Amsterodamu, kde byl jeho otec v emigraci, v roce 1986. Jeho matkou je anglická tanečnice Bambi Uden. Dalibor byl mladším ze dvou dětí páru. Starší bratr se jmenuje Milan a v současné době žije v Číně, kde se pracovně prosadil na poli architektury, skla a nábytkového designu.

Po Sametové revoluci v roce 1989 se rodina přestěhovala do Československa, kde otec založil umělecké studio, v Novém Boru spoluzaložil sklárnu Ajeto. Mezi roky 1992 až 2002 pak pracoval jako hlavní architekt pro správu Pražského hradu.

Dalibor Štípek, který zdědil otcovy umělecké geny, vystudoval v Liberci Technickou univerzitu, obor Vizuální komunikace, film a fotografie. Fotografií se pak Dalibor začal i živit – fotografoval především výrobky rodinné sklárny Anežka, kterou jeho otec založil po odchodu z Ajeta. Od fotografie pak přešel k vlastní umělecké tvorbě.

V současné době patří Dalibor Šípek k předním českým expertům na výrobky z křišťálu, je žádaným návrhářem křišťálových ocenění i jejich výrobcem.