Lukáš Hlavica. Herec, dabér, režisér

Pochází z herecké rodiny, herectví i vystudoval. Přesto ho dnes známe spíše jako režiséra a dabéra. Lukáš Hlavica je ale také uznávaný pedagog, své zkušenosti předává na své alma mater – na DAMU.

Životopis Lukáše Hlavici? Herectví má v krvi, s herečkou se také oženil

Lukáš Hlavice je odkojený Vltavou, ve stověžaté matičce českých měst se narodil 7. října 1965. Herectví má v krvi – jeho maminkou je herečka Růžena Merunková, otcem herec Miloš Hlavica. Herecké vzdělání Lukáš získal na katedře herectví pražské DAMU, kde v současnosti působí jako pedagog.

Lukáš Hlavica působil v Národním divadle a Divadle na Vinohradech, divadelní režii se věnoval v Divadle na Jezerce a v Dejvickém divadle. Tady se podepsal pod inscenaci dramatu F. M. Dostojevského Bratři Karamazovi, která patří k tomu nejlepšímu, co bylo na scéně Dejvického divadla uvedeno. Kromě divadelní se Lukáš Hlavica věnuje také režii rozhlasové.

V televizi a divadla hrál role spíše vedlejší, žádaný je v dabingu

Na televizní obrazovce se Lukáš Hlavica objevil poprvé v roce 1975 v sedmidílném dětském seriálu Pohádky dědečka Cypriána., byť se často uvádí, že jeho první (a hned takřka hlavní) televizní postavou byla role ve filmu Had z ráje z roku 1980. V tomto snímku ovšem exceloval Lukášův otec Miloš Hlavica.

Výrazně se Lukáš Hlavice do paměti diváků zapsal účinovkováním v seriálu Bylo nás šest. Seriálové role si k němu nacházely cestu i po roce 1989. Laskavý divák promine, Hříchy pro diváky detektivek, Zdivočelá země nebo krimi série Labyrint – to jsou ty nejznámější a divácky nejvděčnější.

I ve filmu nasbíral Lukáš Hlavica celou řadu rolí, především menších. Zahrál si ve snímcích Sametoví vrazi, Toman, Andělé všedního dne a mnoha dalších.

Lukáš Hlavica je i jedním z nejžádanějších dabérů – na kontě má desítky filmových i televizních dabingů. Jeho hlasem hovoří k českým divákům například Daniel Craig (Muži, kteří nenávidí ženy), Mickey Rourke (Iron Man 2), namluvil také hlavní postavu seriálu Pan Selfridge či černošského mstitele z filmu Quientina Tarantina Nespoutaný Django.

Osobní život Lukáše Hlavici? S Klárou Melíškovou má dospívající dceru a syna, jejich manželství ale bylo po 17 letech soužití v roce 2016 rozvedeno. Klára Melíšková, oblíbená divadelní a televizní herečka dnes žije s režisérem Viktorem Taušem.