Ladislav Jakl: Prezidentský kandidát Strany svobodných občanů

Prezidentské volby 2013 se blíží, svého kandidáta před časem zveřejnila i neparlamentní Strana svobodných občanů (SSO) – není jím nikdo jiný než současný ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl.

Kdo je Ladislav Jakl? Narodil se 17. prosince roku 1959 v Chebu jako nejmladší ze čtyř sourozenců, má bratry Miroslava, Jiřího a Václava.

Po střední škole vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze, kam se také v roce 1979 natrvalo přestěhoval. Po vysoké škole Ladislav Jakl pracoval na mnoha pozicích, dělnická zaměstnání nevyjímaje. Kromě toho se aktivně věnoval rockové muzice, hrál ve skupině Etal, později pak spoluzaložil známou kapelu Folimanka Blues.

Po listopadových událostech roku 1989 se Ladislav Jakl stal poslancem České národní rady za Občanské fórum (do roku 1991), později působil jako vedoucí Úřadu Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, věnoval se také novinařině v Lidových novinách.

Od roku 1997 patří Ladislav Jakl k blízkým spolupracovníkům Václava Klause, který si jej v roce 2003, po svém jmenování prezidentem České republiky, zvolil za svého tajemníka a ředitele Politického odboru prezidentské kanceláře. V současné době (srpen 2012) patří Ladislav Jakl mezi vážné kandidáty na post prezidenta republiky, který nahradí v roce 2013 právě Václava Klause.

Co se soukromého života týče, Ladislav Jakl žije s Radkou Raffelovou, se kterou vychovává syna Matěje.