Lenka Lanczová. Knihy pro slečny

Lenka Lanczová, česká spisovatelka románů především pro mladé dívky, jedna z nejproduktivnějších a zároveň nejprodávanějších polistopadových spisovatelek Česka, se narodila 29. prosince roku 1964 v Dačicích.

Základní školu Lenka Lanczová vychodila ve Slavonicích na česko-rakouském pomezí, poté vystudovala jindřichohradeckou Střední ekonomickou školu. Po maturitě krátce pracovala u Okresní správy spojů, od roku 1987 pracuje Lenka Lanczová v Městské knihovně ve Slavonicích.

Lenka Lanczová píše od svých třinácti let, první román vydala nicméně až po roce 1989, kdy došlo v Československu ke změně politické situace a uvolnění knižního trhu. Od té doby napsala a vydala Lenka Lanczová téměř šest desítek knih, v naprosté většině orientovaných na mladé čtenářky. 

Ve  svých románech  se Lenka Lanczová zabývá psychologií dospívající mládeže, výstižně vykresluje  jejich problémy i radosti (první láska, přátelství, falešné kamarádství) Lanczová nepoučuje,  mluví ke svým čtenářkám z pozice starší kamarádky, a snad i proto její romány působí edukativně.

V posledních letech se Lenka Lanczová začíná orientovat i na tvorbu pro dospělé, v roce 2009 vydala knihu Manželky, milenky a zoufalky, v roce 2010 pak další „dospělý“ román Milenky a hříšníci.

Z tvorby pro dospívající čtenářky patří k nejoblíbenějším románům Lenky Lanczové například romány Létem políbená, Třináctá komnata, Počkej na mě, Radko, Potížistka, Pošeptej do větru, Nebe plné hvězd, Zašeptej do vlasů, Mokrá náruč léta, Postel plná růží či Srdcový kluk.

V roce 2004 pořádal  Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR anketu Moje kniha (bylo odevzdáno takřka 100 tisíc hlasů), knihy Lenky Lanczové se umístily v první stovce nejúspěšnějších titulů hned několikrát: na 23. místě  byl román Znamení blíženců, na 41. Postel plná růží, na 59. místě Mokrá náruč léta a na 78. místě román Tajná láska. Mezi prvními 250 tituly se knihy Lenky Lanczové umístily celkem devatenáctkrát.

Knihy Lenky Lanczové vydává v České republice nakladatelství Víkend.

Lenka Lanczová žije ve Slavonicích, je vdaná, s manželem mají dvě děti, syna Davida a dceru Sandru, která se stejně jako matka věnuje psaní románů pro dospívající dívky.