Jožo Nižnánsky: Autor Čachtické paní (životopis)

Jožo Nižnánsky, slovenský básník, prozaik a překladatel, autor historických románů, který se ponejvíce proslavil knihou, jejímž hlavní hrdinkou je Alžběta Báthoryová (Čachtická paní), se narodil 30. srpna roku 1903 v Brestovanech na Slovensku v rodině železničního dozorce.

Vzdělání získal Jožo Nižnánsky nejprve na základní škole v rodných Brestovanech, později v Zavaru a rumunském Satu Mare, střední školu (gymnázium) Nižnánsky absolvoval Ve Svätém Juru a Trnavě. Po střední škole studoval Jožo Nižnánsky práva, z existenčních důvodů ale univerzitu opustil a začal se živit jako novinář (v roce 1923).

V letech 1924 -1938 Jožo Nižnánsky pracuje jako redaktor listu Slovenská politika, vydávaného Agrární stranou, také rediguje postupně několik časopisů, jmenovitě Nový svet (ten za druhé světové války a za doby existence samostatného Slovenského štátu i vlastní), Čas v obrazoch, Demokratický týždenník. a další. V deníku Slovenská politika vydal Jožo Nižnánsky naprostou většinu svých románů ve formě četby na pokračování.

Po nástupu komunistické vlády v Československu Jožo Nižnánsky pracuje jako redaktor Vydavatelství ROH (v letech 1949-1951), poté pracoval ve vydavatelství Obroda, patřil také k redaktorům časopisu Svet socialismu.

Od roku 1952 pracoval Jožo Nižnánsky také jako nakladatelský redaktor, a to ve Slovenském nakladatelství dětské knihy a v nakladatelství Mladé letá. V roce 1957 Jožo Nižnánsky odešel do důchodu a věnoval se už pouze psaní.

V počátcích své literární tvorby Jožo Nižnánsky koketuje především s poezií, později se věnoval téměř výhradně žánru historického románu. Patrně nejznámějším jeho dílem je kniha, vyprávějící životní příběh „krvavé“ hraběnky Alžběty Báhtoryové a mající název Čachtická paní. První vydání Čachtické paní vyšlo v roce 1932.

I v dalších svých románech Jožo Nižnánsky čerpá tématicky z pohnuté historie slovenského národa, jehož osud vyjevil například v knihách Spišské tajomstvo (1934), Dobrodružstvá Mórica Beňovského (1933, zfilmováno v roce 1978), Právo první noci (1937), Studna lásky (1935) a další. V Česku v současné době vydává knihy Jožo Nižnánského nakladatelství Petrklíč.

Jožo Nižnánsky byl také známým překladatelem, předkládal z ruštiny, němčiny, francouzštiny a maďarštiny.

Jožo Nižnánsky, autor slavné Čachtické paní a jedna z nejvýznamnějších osobností slovenské žurnalistiky 20. století, zemřel 7. března roku 1976 v Bratislavě.