Lucie Bílá, Václav Havel – Český lev už tuto sobotu!

V sobotu 3. března budou v pražské Lucerně slavnostně předány sošky Českých lvů za rok 2011 osobnostem českého filmu. Slavnostní ceremoniál proběhne v přímém přenosu České televize (na ČT 1 od 20.00 hod.) a provede jím zpěvačka Lucie Bílá, držitelka ceny Thálie a čtrnáctinásobná Zlatá (Česká) slavice.

Lucie Bílá je živel. Určitě se ale najde ještě někdo či spíše něco další, co na sebe strhne pozornost ještě větší. Ano, Václav Havel a jeho film Odcházení. Odcházení se do historie ankety Český lev zapsalo už při samotném nominačním večeru – snímek exprezidenta České republiky je nominován ve všech dvanácti kategoriích, což je nevídané.

Ať dopadne Havlovo Odcházení jakkoli (pokud bude oceněno v kategorii Nejlepší film nebo Nejlepší scénář, převezme ocenění Havlova manželka Dagmar, která se slavnostního ceremoniálu v Lucerně zúčastní), již nyní je jisté, kdo bude oceněn za celoživotní mimořádný přínos české kinematografii – cenu České filmové a televizní akademie (ČFTA) získá Josef Somr. Pamatujete na jeho slavnou razítkovou scénu Menzelových Ostře sledovaných vlaků?

Ještě jedna tajenka už je rozluštěna –  poprvé byl v rámci nominačního večera udělen Český lev za nejlepší zahraniční film, který vstoupil loni do české  distribuce. Získalo jej briské filmové drama Králova řeč režiséra Toma Hoopera, jenž ovládl i loňské Oscary, včetně kategorie nejlepší film. Příběh koktající krále vyšel i v knižní podobě, doporučujeme jak shlédnout, tak přečíst.

Nominace v hlavní kategorii ankety Český lev 2011 – Nejlepší film

  • Alois Nebel – Pavel Strnad (Negativ)
  • Nevinnost – Rudolf Biermann (In Film Praha) a Tomáš Hoffman (Infinity)
  • Odcházení – Jaroslav Bouček (Buc-Film)
  • Poupata – Viktor Schwarcz (Cineart TV Prague)
  • Rodina je základ státu – Radim Procházka (Produkce Radim Procházka)

Jací budou letošní Čeští lvi? Hlasoval druhý nejvyšší počet akademiků v historii ceny, největším favoritem na vítězství v hlavní kategorii (Nejlepší film) je snímek Zdeňka Jiráského Poupata, který je nominován v celkem deseti kategoriích. Kromě Poupat mají největší ambice v hlavní kategorii tyto snímky: Alois Nebel, Nevinnost, Rodina je základ státu a již zmíněné Havlovo Odcházení.

Už zítra se dozvíme, kdo si odnese sošky Českých lvů za rok 2011. Akademici vybírali z dvaceti čtyř hraných a sedmnácti dokumentárních snímků. Havel nebo Poupata? Bude to napínavé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *