Alena Antalová. Ludmila z Četnických humoresek

Pochází z Bratislavy, žije a jako divadelní herečka působí v Brně, má cenu Thálie, je matkou čtyř dětí. To všechno je Alena Antalová, kterou diváci znají hlavně jako slečnu Ludmilu Horkou z televizního seriálu Četnické humoresky.

Životopis Aleny Antalové? Herečkou se stala vlastně tak trochu „z nouze“

Narodila se 28. července 1972 v Bratislavě. Jejím otcem byl slovenský chemik a vědecký pracovník s několika světovými patenty Miroslav Antal, maminka, Češka a absolventka produkce na pražské FAMU, byla dcerou známého scénografa Ladislava Vychodila.

Jestli bylo herectví od dětství jejím snem? Sama mnohokrát řekla, že spíše ne. Spíše než po prknech, která znamenají svět, toužila po mikrofonu – chtěla se stát zpěvačkou. Možná i proto se proto rozhodla pro studim bratislavské konzervatoře, kde se nově otvíral hudebně-dramatický obor. Absolvovala v roce 1988, jejím profesorem byl známý herec Ľubomír Paulovič.

Spojení zpěvu a herectví se Alena Antalová chtěla věnovat i dál, po konzervatoři proto zamířila do Brna, kde se na JAMU otvíral nový obor muzikálové herectví.

Brnu zůstala Alena Antalová věrná i po absolutoriu – hned v roce 1994 se stala členkou souboru Městského divadla Brno, kde hraje dodnes. Na Muzikálové i Činoherní scéně tohoto brněnského divadla si udělala velké jméno. Svědčí o tom už fakt, že za hlavní roli ve hře Mistr a Markétka získala v roce 1999 Cenu Thálie v kategorii Talent roku do 33 let.

Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí. Tady si získala srdce televizních diváků

Ve filmu se Alena Antalová poprvé objevila v roce 1984 – šlo o slovenský snímek Čierný slnovrat. Velkých filmových rolí má na svém kontě pomálu. V roce 2003 si například zahrála po boku Jaroslava Duška ve filmu Společník, v roce 2019 s Jaromírem Hanzlíkem v pokračování komedie Léto s kovbojem. Film s názvem Léto s gentlemanem se stal bohužel propadákem.

Na televizní obrazovce byla Alena Antalová ve své době naopak hvězdou první velikosti. Ludmila Horká, přítelkyně a pak i manželka četníka Karla Arazíma v Četnických humoreskách nebo Anna Jánská v Pojišťovně štěstí – především divačky je mají natrvalo v paměti.

Alena Antalová je vdaná, s manželem Josefem Juráčkem mají čtyři děti –  Alenu, Elenu, Jana a Marii.