Tip na knihu: Hamnet – příběh syna Williama Shakespeara

Britský bestseller roku roku 2020. Women’s Prize for Fiction 2020. National Book Critics Circle Award 2020. První historický román uznávané spisovatelky Maggie O’Farrellové, který vypráví příběh Hamneta, předčasně zemřelého syna dramatika Williama Shakespeara, okouzlil v době svého vydání čtenáře i kritiku. Nyní konečně péčí nakladatelství Argo vychází i v českém jazyce.

Hamnet Shakespeare je skutečnou historickou postavou

William Shakespeare, anglický básník a patrně nejvýznamnější dramatik historie… Jeho život je zahalen závojem tajemství, co je ale potvrzený fakt je, že s Anne Hathawayovou, se kterou se oženil už jako osmnáctiletý, měl tři děti – dceru Susannu a dvojčata Hamnet a Judith.

Nejstarší Susanna byla pokřtěna 26. května 1583, dvojčata se narodila a byla pokřtěna ve Stratfordu nad Avonou 2. února 1585. Na začátku období, které Shakespearovi životopisci označují jako „ztracená léta“. Ta trvala do roku 1592, dramatikům život v té době je dodnes ne úplně známý.

Příliš známý není ani život Hamnetův. Co se s určitostí ví, je to, že byl pohřben 11. srpna 1596 v rodném městě. Zemřel jako jedenáctiletý, příčina smrti není známa. Je ale třeba říct, že v té době umírala celá třetina dětí v Anglii ve věku do deseti let. Proč dostala dvojčata Hamnet a Judith právě tato jména? S největší pravděpodobností po rodinných přátelích pekaři Hamnetu Sadlerovi a jeho ženě Judith.

Shakespearův syn má být podle mnoha indicií předobrazem Hamleta, kralevice dánského

Stejně mu podle mnohých badatelů Shakespeare věnoval svoje sonety, ovlivnil prý i další jeho dramata. Určitého nejde říct ale nic – a právě tady je velký prostor pro příběh Maggie O’Farrellové. Ta napsala román, který na poli fiktivních životopisů jen těžko hledá konkurenci. Posuďte sami:

Z anotace knihy (citace): „Manželský pár, který žil v osmdesátých letech šestnáctého století v Henley Street ve Stratfordu, měl tři děti, starší Susannu a mladší dvojčata Hamneta a Judith. Hamnet zemřel v roce 1596 ve věku jedenácti let. Zhruba o čtyři roky později napsal jeho otec hru Hamlet. Hamnet se inspiruje životem slavného dramatika. Je to příběh o poutu mezi dvojčaty a o manželství poznamenaném žalem. A také o neobyčejné ženě, jejíž jméno se většinou zmiňuje jen na okraj, o bleše, která se nalodí v Alexandrii, a o synovi rukavičkáře, jenž se pro milovanou ženu vzepře konvencím. Ze všeho nejvíc je to ale něžné a nezapomenutelné vyprávění o chlapci, na nějž se téměř zapomnělo, avšak jeho jméno přetrvává v jedné z nejslavnějších her literární historie.“

Kniha Hamnet v nabídce knihkupectví Kosmas.cz.

Maggie O’Farrellová patří k nejčtenějším autorkám současnosti, a to nejen na britských ostrovech. Její knihy byly přeloženy do více než 30 jazyků a získaly řadu významných ocenění.