Mademoiselle Lenormand: Pařížská Sibyla

Ve světě výkladu karet je pojem Lenormand pojem. Karty Lenormand, resp. systém její výkladu, patří mezi kartářkami a jejich klienty k nejoblíbenějším. Pojďme si představit ženu, která kartám Lenormand dala jméno.

Marie Anne Adelaide Lenormand, později známá jako mademoiselle Lenormand, se narodila 27. května roku 1772 ve francouzském Alenconu v rodině obchodníka s látkami.  Když bylo malé Marii šest, otec zemřel. Krátce poté umírá i matka, která se mezitím znovu vdala, nevlastní otec budoucí slavnou věštkyni dal na vychování do kláštera benediktinek.

Ve svých čtrnácti letech se Marie Lenormand poprvé dostává do Paříže, kde zprvu pracuje v obchodě s látkami, jehož majitelem je nevlastní otec. Během let se z Marie Leormand stala mademoiselle Lenormand, jedna z nejslavnějších věštkyň budoucnosti historie vůbec, přezdívaná také „pařížská Sibyla“.

Během čtyřicetileté kariéry profesionální kartářky věštila madam Lenormand mnoha slavným mužům i ženám napoleonské Francie, podle vlastních slov i strůjcům francouzské revoluce (Marat, Robespierre – oběma předpověděla tragický osud), císaři Napoleonovi (jemu prý věštila, že bude svržen z francouzského trůnu), jeho manželce Josefíně i ruskému caru Alexandru I.

Marie Lenormand nebyla jen slavnou věštkyní, ve své době se proslavila i jako spisovatelka, je autorkou životopisu Josefíny, manželky císaře Napoleona Bonaparte, a je autorkou mnoha dalších knih, včetně životopisu vlastního.

Madam Lenormand je právem považována za největší francouzskou kartářku všech dob. Po její smrti (zemřela 25. června roku 1853) se její systém výkladu karet, tzv. karty Lenormand, rozšířil do celého světa a dodnes patří k nejoblíbenějším.

Karty Lenormand (někdy se jim pro francouzský původ také říká francouzská kartomancie) tvoří 36 obrázkových karet, v tradičním pojetí je na každé kartě obrázek, symbol piketové karty (piky, srdce…) a její číselná hodnota.

Karty Lenormand jsou:
1 Jezdec, 2 Jetel (Čtyřlístek), 3 Loď, 4 Dům, 5 Strom, 6 Mraky, 7 Had, 8 Rakev, 9 Kytice, 10 Kosa, 11 Pruty (Rákoska), 12 Ptáci, 13 Dítě, 14 Liška, 15 Medvěd, 16 Hvězdy, 17 Čáp, 18 Pes, 19 Věž, 20 Park (Zahrada), 21 Hora, 22 Rozcestí (Cesty), 23 Myši, 24 Srdce, 25 Prsten, 26 Kniha, 27 Dopis, 28 Pán, 29 Dáma, 30 Lilie, 31 Slunce, 32 Měsíc, 33 Klíč, 34 Ryby, 35 Kotva, 36 Kříž. Výklad z karet Lenormand je možný vícero způsoby, nejpoužívanějším je výklad ze všech karet, tzv. Velká tabule.