Matyáš Kulich. Česká hvězda jetsurfu

Když se řekne Ester Ledecká, co vás jako první napadne? Ano, olympijská vítězka v superobřím slalomu je mnohonásobnou medailistkou z mistrovských soutěží na snowboardu. Matyáš Kulich, to je tak trochu Ledecká v pánském provedení. Zatím sice nedosáhl na takové úspěchy jak Ester, i on je ale skvělý ve dvou odlišných disciplínách. Ve snowboardcrossu a (ve stále ještě novém) jetsurfu.

Ve snowboardcrossu skončil v roce 2016 třetí na žákovském mistrovství světa, na jetsurfovém prkně slaví úspěchy v posledních několika letech. A to má nejspíše vrchol kariéry stále ještě před sebou – narodil se v roce 2001.

Životopis Matyáše Kulicha? Ze snowboardu se vydal na rychlé prkno na vodě

Matyáš Kulich se narodil v roce 2001 a žije v Praze, momentálně v Modřanech. K horám měl ale blízko už od dětství – jeho maminka pochází z Krkonoš, otec se narodil kousek pod nimi, v Náchodě. V dětství hrál Matyáš florbal a tenis, v Bedřichově se naučil na běžkách i na sjezdovce, nejvíc mu ale učaroval snowboard.

Ten se mu stal na několik let nejbližším parťákem, když se dostal do péče trenéra snowboardové šampionky Evy Adamczykové – v roce 2016 se pak stal mistrem světa ve snowboardcrossu v žákovské kategorii.

V roce 2018 přišla ve sportovní kariéře Matyáše Kulicha velká změna – rozhodil se změnit skupenství vody a ze sněhu přešel na vodní hladinu. Jeho novým „pracovním nástrojem“ se stal jetsurf, malé motorové prkno, na kterém závodníci dosahují na vodě rychlosti až 70 km/hod. Na závodním okruhu je při každé rozjížďce až 12 závodníků, vítězí ten nejrychlejší.

V současné době Matyáš Kulich objíždí světové závody a v žebříčcích stoupá jediným správným směrem – vzhůru.