Jitka Landová. Její biatlonovou kariéru ukončil únavový syndrom

Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková. To jsou čtyři slavná jména českého ženského biatlonu, které se podepsala pod zisk bronzové medaile v biatlonové štafetě na 4×6 km na olympijských hrách v ruské Soči.

Opojnou chuť stupňů vítězství si ale české biatlonové reprezentantky ale neužily – třetí místo jim Mezinárodní olympijský výbor takříkajíc přidělil až v roce 2022, kdy bylo definitivně rozhodnuto o diskvalifikaci vítězných Rusek, které dopovaly.

To už ale byla Jitka Landová pět let po konci své sportovní kariéry – tu v roce 2017 předčasně ukončila nemoc. V jejím případě chronický únavový syndrom.

Životopis Jitky Landové? Medailistka z olympiády dnes učí

Narodila se 20. července roku 1990 v Jablonci nad Nisou. V rodném městě vychodila základní školu Arbesova (tady se její nerozlučnou kamarádkou stala pozdější biatlonová hvězda Gabriela Soukalová), spolu také vystudovaly sportovní gymnázium. Mimochodem, na stejné základní škole se učily i další biatlonové hvězdy – Markéta Davidová a Jessica Jislová.

A do třetí – spolu také bydlely na jednom pokoji při závodech Světového poháru, na mistrovství světa a olympijských hrách, kterých se zúčastnily mezi roky 2012-2016. Jitka Landová byla také jedním z mála lidí, kdo věděl o problémech Gabriely Soukalové s poruchou příjmu potravy.

Ani jí samotné se nevyhnuly vážné zdravotní potíže. V roce 2015 začala vynechávat závody Světového poháru, v sezóně 2016/17 už nestartovala ani jednou. Nakonec Jitka Landová v roce 2017 svoji biatlonovou kariéru ukončila. Důvod? Chronický únavový syndrom.

Konec sportovní kariéry znamenal pro Jitku Landovou začátek kariéry učitelské – dokončila vysokoškolská studia (ystudovala Speciální edukaci bezpečnostních složek na Masarykově univerzitě v Brně) a ještě stále v roce 2017 se stala učitelkou na Sportovním gymnáziu Dr. Randy v Jablonci nad Nisou.

Tedy na stejné škole, před lety začala snít svůj velký biatlonový sen v jedné lavici s Gabrielou Soukalovou. Sen, který ji nakonec přivedl k bronzu z olympijských her, celkem pětkrát se s českou štafetou postavila na stupně vítězů ve Světovém poháru.