Matyáš Novák. Klavírní virtuos se zájmem o slepice

Kritici i znalci hudby o něm říkají, že je jedním z nejnadanějších klavíristů, kteří se kdy v Česku narodili. Ke klavíru poprvé zasedl v pěti letech, v devatenácti měl první koncert v legendární newyorské Carnegie Hall. Veřejnost udivuje ale nejen dokonalostí své hry na klavír – jeho zálibou je chov slepic, kterých měl jeden čas hejno čítající 150 kusů. To vše je Matyáš Novák, který má v pětadvaceti ještě ty největší hudební úspěchy před sebou.

Životopis Matyáše Nováka? Klavír je jeho vášní od tří let

Zdá se, že je Matyáš Novák pro klavír přímo předurčen. Narodil se 20. června roku 1998 v Hradci Králové, městě, kde má svůj domov firma Petrof vyrábějící světově proslulé klavíry. První zkušenosti se světem černobílých klapek získal Matyáš Novák u své babičky – hrál jí (bez not) na piano lidové písničky. To mu byly tři roky.

Na klavír začal Matyáš Novák hrát pravidelně ve svých pěti. V šesti přidal housle, v osmi začal chodit na zpěv. Nakonec se rozhodl pro klavír – a dobře udělal. Větší klavírní talent nemělo Česko několik desetiletí.

Vzdělání? Ač je hra na klavír už od dětství jeho „povoláním“, vystudoval Matyáš Novák gymnázium a (pardubické) konzervatoře, po nich nastoupil ke studiu k profesoru Klánského na HAMU. Vedle toho získává další klavírní vzdělání na akademii Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského.

V roce 2016 si poprvé zahrál v Carnegie Hall

Matyáš Novák je vítězem mnoha hudebních soutěží, za všechny jmenujme Bradshaw & Buono International Piano Competition z roku 2017. Na základě tohoto vítězství si pak zahrál ve slavné newyorské koncertní síni – ano, řeč je o Carnegie Hall.

Ač mu není ještě ani dvacet pět let, zahrál si Matyáš Novák s mnoha věhlasnými hudebními tělesy. Janáčkova filharmonie Ostrava, Symfonický orchestr Českého rozhlasu či Bergenská filharmonie, to je jen několik z nich. V roce 2015 se vydal na svoje první koncertní turné po Číně, do stejné země se vydal i o rok později. Vystupoval v mnoha evropských zemích, v Thajsku, v USA a jinde. Zván je i na prestižní festivaly – například Pražské jaro či Smetanovu Litomyšl.

Ač je u něj klavír na prvním místě, má i jedno poněkud zvláštní hobby – chová slepice, jednu dobu jich měl prý až 150. Kromě toho má velkou zálibu v železnici a všem, co s ní souvisí.