Max Planck. Otec kvantové hypotézy ve fyzice

Max Planck (celým jménem Max Karl Ernst Ludwig Planck), německý teoretický fyzik a matematik, autor tzv. kvantové hypotézy (teorie), která se na počátku 20. století stala východiskem pro rozvoj kvantové fyziky, nahlížející na fyziku a její zákonitosti zcela odlišně než fyzika klasická a laureát Nobelovy ceny za fyziku  za rok 1918, přichází na svět 23. dubna roku 1858 v německém Kielu v rodině profesora práv.

Vzdělání Planck získává nejprve na mnichovském gymnáziu, poté ve studiích pokračuje na univerzitách v Mnichově (tady začíná studovat jako šestnáctiletý) a v Berlíně, kde pak v roce 1879 získává doktorát z fyziky.

Po studiích pak Planck působí jako profesor teoretické fyziky, a to nejprve v Mnichově (1880-85) a později v Kielu. Od roku 1889 pak Max Planck nastupuje na místo profesora berlínské univerzity (tady bude působit až do svého odchodu do penze v roce 1928).

V roce 1894 se Planck stává členem pruské Akademie věd, později se Planck stává i členem londýnské Královské společnosti, v letech 1930-37 Planck působí na postu ředitele Ústavu císaře Viléma (z tohoto postu odstoupí na protest proti rasovým zákonům a pronásledování německých židovských vědců nacistickým režimem A. Hitlera {viz Hitler, Adolf).

Během druhé světové války je Planckova pozice jako vědce i jako německého občana nejistá, jeho protifašistické postoje vedou k tomu, že je postupem času zbaven všech svých postů a vyloučen z Akademie věd (z Akademie odchází v roce 1943.

Jeho mladší syn Erwin je pak na jaře roku 1945 zatčen gestapem a popraven pro účast na neúspěšném atentátu na A. Hitlera) – po skončení války pak Planck opět nastupuje na místo ředitele Ústavu císaře Viléma, ústavu, který je po jeho smrti přejmenován na Společnost Maxe Plancka.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Carl von Linné. Život a dílo velkého botanika

Max Planck se jako vědec (fyzik) zabývá nejvíce termodynamikou (a to především zářením absolutně černých těles) – v roce 1900 pak publikuje převratný objev, svoji kvantovou hypotézu (teorii) záření (tzv. Planckův vyzařovací zákon), v níž tvrdí, že elektromagnetické záření není vysíláno v souvislém proudu, nýbrž je složeno z malých porcí (kvant) energie – tato teorie se pak stává východiskem pro nové pojetí fyziky.

Z Planckovy kvantové hypotézy záření vycházejí mimo jiné A. Einstein (viz Einstein, Albert) (v roce 1905 ji využije pro vysvětlení tzv. fotoelektrického jevu a zavede pro Planckovo „kvantum“ pojem foton) či N. Bohr (ten v roce 1913 využije Planckovu kvantovou teorii při vysvětlení své teorie struktury atomu).

Vztah mezi vlnovou délkou záření a energií kvanta pak určuje tzv. Planckova konstanta (označovaná písmenem h) – tato veličina se pak postupně stává jednou z nejdůležitějších fyzikálních veličin vůbec, je určující veličinou chování částic v mikrosvětě.

Max Planck, muž, který stojí na počátku rozvoje kvantové fyziky a laureát Nobelovy ceny za fyziku (za svoji kvantovou teorii) za rok 1918, umírá v Göttingenu 4. října roku 1947.