Max Schmeling. Německý Zátopek

Max Schmeling, celým jménem Maximillian Adolph Otto Siegfried Schmeling, německý boxer a jedna z největších postav německého sportu vůbec (v Německu jméno Schmeling znamená totéž, co v českých zemích jméno Zátopek {viz Zátopek, Emil), mistr světa v boxu ( kategorie bez rozdílu vah) v letech 1930-32 a velký soupeř americké boxerské legendy téže doby J. Luise, přichází na svět 28. září roku 1905 v Klein-Luckow poblíž Berlína v rodině kormidelníka.

V mládí se Schmeling učí prodavačem (od roku 1919), na počátku dvacátých let 20. století se pak začíná Schmelingova boxerská kariéra – na Velikonoce roku 1924 se v Chemnitz stává Max Schmeling německým vícemistrem v amatérském boxu, o několik měsíců později, 2. srpna téhož roku, pak Max Schmeling poprvé nastupuje k boxerskému zápasu profesionálnímu.

První vrchol Schmelingovy kariéry pak nastává v roce 1930, kdy Max Schmeling nastupuje 12. června ve Spojených státech amerických, v newyorské Madison Square Garden, do zápasu o titul boxerského mistra světa bez rozdílu vah – jeho soupeřem je americký boxer J. Sharkey: zápas končí Schmelingovým vítězstvím, Sharkey je (za úder pod pás) ve čtvrtém kole diskvalifikován.

V roce 1931, 3. července, pak Max Schmeling svůj titul boxerského mistra světa bez rozdílu vah obhájí, když porazí v americkém Clevelandu dalšího amerického boxera, kterým je tentokrát Y. Stribling: zápas trvá dlouhých patnáct kol, Schmeling vítězí technickým ko.

Necelý rok nato pak Max Schmeling titul mistra světa ztrácí, když jej 21. června roku 1932 porazí v boji o titul po patnáctikolové bitvě na body J. Sharkey.

V roce 1933 se Max Schmeling žení – jeho manželkou se stává česká filmová herečka Anny Ondráková.

Do dějin světového boxu (potažmo světového sportu vůbec) se pak zapíší dva Schmelingovy zápasy s americkým (černošským) boxerem J. Luisem – zápas první, který spolu Schmeling a Luis svedou 19. června roku 1936 a Schmeling do té doby neporazitelného černošského boxera porazí, když jej ve dvanáctém kolem knokautuje.

Zápas druhý se pak odehraje o dva roky později, 22. června roku 1938 – v tomto zápase je Schmeling Luisem knokautován po dvou minutách boje hned v prvním kole…

Ve druhé polovině třicátých let 20. století se Max Schmeling stává jednou z největších sportovních osobností Evropy – a jako takového ho chce využít i nacistická propaganda tehdejšího hitlerovského Německa – sám A. Hitler (viz Hitler, Adolf) Schmelinga zve na čaj, Schmeling se má stát nástrojem propagandy, která má oslavovat Němce jako příslušníka vyvoleného národa.

Max Schmeling nicméně svodům nacistických propagandistů odolá – odmítne se nechat rozvést s českou manželkou (Anny Ondrákovou), postaví se rázně za svého trenéra židovského původu, během války skrývá židovské uprchlíky, nenechá se přesvědčit ani k tomu, aby vstoupil do NSDAP…

Nacistický režim Schmelinga dlouho nepřemlouvá – po vypuknutí druhé světové války je Max Schmeling odveden do armády (1940) – v roce 1941 je pak během vojenské operace na Krétě při seskoku padákem (je výsadkářem) těžce zraněn, po zbytek války se pak již na frontu nevrátí.

Po skončení druhé světové války se Max Schmeling vrací zpět do boxerského ringu, nicméně, svá nejlepší léta má už za sebou – poslední zápas pak vybojuje v roce 1948 (31. října v Berlíně).

Po skončení boxerské kariéry se Max Scheling stává na nějaký čas pracovníkem koncernu Coca-Cola, celá druhá polovina 20. století se pak nese v Německu (přesněji řečeno, v tehdejším západním Německu) v duchu Schmelingova uctívání – Schmeling se stává ikonou německého sportu, je pro německý sport stejným pojmem jako např. Zátopek pro sport český.

Po smrti manželky Anny v roce 1987 se Max Schmeling přestává objevovat na veřejnosti, 2. února roku 2005 pak tato legenda světového sportu, po nachlazení, ve svých devětadevadesáti letech umírá…