Michal Kern? Zazářil ve filmu Arvéd

Film, televize, divadlo. Všude tady se Michal Kern objevoval poměrně často, vždy ale jen ve vedlejších rolích. Role velká, hlavní a ve filmu, který se stal jedním z favoritů Českých lvů za rok 2022, jej potkala až po čtyřicítce. Ano, Michal Kern se proměnil v Jiřího Arvéda Smíchovského – českého okultistu, hermetika a také konfidenta gestapa a po roce 1948 komunistické Státní bezpečnosti.

Životopis Michala Kerna? Jako herec už pomalu ztrácel touhu hrát, když přišel Arvéd

Narodil se na jižní Moravě 25. září 1979, jeho rodištěm jsou Valtice, vyrůstal v nedalekém Podivíně. Herecké vzdělání Michal Kern získal po gymnáziu (vystudoval  Gymnázium tř. Kpt. Jaroše v Brně) na pražské DAMU, obor činoherní herectví. Absolvoval v roce 2004. Hrál přitom už na gymnáziu, byl členem školního divadelního souboru Regina, účinkoval také v brněnském Divadelního studia V.

Kromě hereckého talentu mu byl dopřán i talent sportovní, věnoval se akrobacii, skokům na trampolíně a sportovní gymnastice – tu dokonce nějaký čas provozoval závodně.

Michal Kern a divadlo? Je na volné noze, hrál v ústeckém Činoherním klubu, Národním divadle, Divadle Na Jezerce, zahrál si i v Divadle Kolowrat, Na Fidlovačce, v A Studiu Rubín… za svoji divadelní kariéru si zahrál ve více než šesti desítkách inscenacích.

Ve filmu Michal Kern debutoval v roce 2009 v originálním snímku Jitky Rudolfové Zoufalci. V příběhu třicátníků, kteří hledají svoje místo v dnešním světě, si zahrál společně se Simonou Babčákovou, Václavem Neužilem či Jaroslavem Pleslem. Objevil se také ve filmech Ženy v pokušení, pohádce Řachanda nebo snímku 8 hlav šílenství. Teprve role Jiřího Arvéda Smíchovského ve filmu režiséra Vojtěcha Maška jej vystřelila na vrchol popularity, díky si si zasloužil nominaci na Českého lva za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Jako Arvéd uspěl Michal Kern už na Cenách české filmové kritiky – v únoru 2023 získal ocenění za nejlepší mužský herecký výkon. Jestli na tento úspěch naváže i na Českém lvu? Uvidíme už 4. března.